top of page
Фото автораUkraine Economic Outlook

Weekly #130 — 21.03.2023

Обновлено: 26 окт. 2023 г.

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

Ключові фондові індекси закрились у негативній зоні. Ринки взаємодіють з різнонаправленими факторами, які передбачають протилежні сценарії: від м’якої «посадки» економіки, до жорсткої фінансової кризи підкріпленої інфляцією. Інвестори слідкують за розвитком фінансових ризиків у США після банкрутства трьох банків. Ризики вірогідно обмежаться і не складуть проблем для загальної системи, однак план їх стримання може привести до підвищення інфляції. Якщо два тижні тому, ФРС могла відносно спокійно оцінити необхідність зростання ставки. То, наразі це діапазон між зниженням ставки на 0.25% та підвищенням на 0.5%. Цього тижня: ФРС анонсує рішення за обліковою ставкою, та прокоментує своє рішення (22 березня).



США

Американські індекси зростали попри фінансові ризики. Драйверами виступили технологічні та комунікаційні компанії на тлі потенційного більш швидкого початку зниження ставок. За попередніми оцінками зростання ВВП у Q1 2023 складе 3.2% (кв-кв), що дозволить переглянути у позитивну сторону прогноз ФРС на 2023 у +0.5%. Останній був знижений у грудні з 1.2% через стійкість інфляції.


Однак під питанням можливість ФРС знайти баланс між стримуванням інфляції й проблемами у банківському секторі. Пропозиція від офіційних осіб США страхувати усі депозити у банківській системі, а не тільки до $250 тис., може призвести до неконтрольованого вливання ліквідності у систему. Наразі JP Morgan разом з найбільшими банками обговорюють пряме вливання капіталу до проблемного банку First Republic, який раніше отримав $30 млрд від банківської коаліції.


Облікова ставка. У середу ФРС об’явить про рішення за обліковою ставкою. На ринку ф’ючерсів у 83,4% оцінюється шанс її зростання на 0,25%, близько до рівнів минулого місяця. Однак, інші 16,6% інвестори «віддають» на користь незмінної ставки через фінансові ризики. Напроти, місяць тому у 24% оцінювався шанс зростання на 0,5% для боротьби зі стійкою інфляцією.


Інфляція. Персональний індекс цінових витрат (PCE), який ФРС використовує при таргетуванні інфляції зріз у лютому на 0.4% (м-м), 6% (р-р). Базовий PCE (без врахування харчових продуктів та енергоресурсів) перевищив очікування та зріс на 0.5% (м-м), 5.5% (р-р). ФРС знає, що робити, щоб протистояти інфляції, однак актуалізуються ризики відставання статистики від реального ефекту на економіку. Під наглядом ціни на житло, які відповідають за 70% поточного зростання інфляції, в той час, як 65% споживчого кошику зростають у межах таргету в 2% (р-р).



Equities. Технологічні та комунікаційні компанії серед лідерів росту з +4,8% та 6,9% відповідно. Індекс широкого ринку S&P500 виріс на 1,5%, NASDAQ-100 (виключені фінансові компанії) — на 4,0%, а Dow Jones (30 найбільших компаній) — на 0,6%. Попри банкрутство банків, інвестиційні банки зберігають позитивні прогнози. Так, Raymond James очікують 4400 по S&P500 на кінець року (+10% до поточного рівня), та $215 по прибутках, проти $213,5 у 2021. Середній для S&P500 P/E знаходиться на рівні 21,1, що на 15 нижче, ніж на піковому рівні у 2020-2021, та на 6 вище, ніж мінімальний рівень у 2010-2011 після фінансової кризи.




Fixed Income. Проблеми банківського сектору спричинили високу волатильність на ринку облігацій. Так, дохідність 2Y державних облігацій США з 8 березня знизилась на 1% до 4,06%. Дохідність по 10Y паперам за тиждень залишилась незмінною на рівні 3,53%. В результаті інверсія кривої дохідності знизилась. Різниця між 10Y та 2Y скоротилась з 1,1% на 8 березня до 0,45% на 20 березня.


Credit Suisse. Найбільший банк Швейцарії UBS 19 березня почав процедуру купівлі другого за розмірами Credit Suisse ($1,3 трлн в управлінні) за $3,2 млрд. У 2021 CS зазнав збитків у $4,7 млрд через співпрацю з хедж-фондом Archegos Capital, який ввійшов у дефолт через знецінення акцій телекомунікаційних компаній у його активах. Інвестори почали виводити кошти у 2022, через чутки, що банк може збанкрутувати вже восени, через недосконалі процедури контролю за ризиком. Збиток у 2022 склав $7,9 млрд, найгірший результат з часів фінансової кризи. Відтік коштів у 2022 склав $115 млрд.

Критичною точкою стало банкрутство банків у США. Credit Suisse 14 березня заявили, що знайшли суттєві недоліки у системі внутрішнього контролю. 15 березня ЦБ Саудівської Аравії, один із ключових акціонерів CS, заявив, що не буде підтримувати банк капіталом. Вкладники сприйняли це як сигнал до беззаперечного банкрутства. ЦБ Швейцарії не дав банку «потонути» через його структурну роль у системі. ЦБ надав $52 млрд CS, однак це не зупинило паніку.


Після поглинання UBS банку CS буде створений один із найбільших банків в ЄС зі спільними активами $1,7 трлн. UBS також отримає 100 млрд франків стабілізаційного кредиту від ЦБ Швейцарії для підтримки ліквідності.


Європа

STOXX600 впав на 0,7%, DAX (Німеччина) — на 0,6%, FTSE (Британія) — на 1,9%, французький CAC 40 — на 0,2%. ЄЦБ підняв ставку на 0.5%, попри проблеми банківського сектору, даючи сигнал, що готовий надати банкам необхідну ліквідність. ЄЦБ очікує, що інфляція у 2023 складе 5.3%, і сповільниться до 2,1% тільки у 2025.



Підсумки

ФРС вперше з початку пандемії взаємодія з протиборчими факторами, які впливають на рішення по монетарній політиці. Необхідність стримувати інфляцію проти необхідності підтримати банківський сектор, колапс якого буде критичним. Хоч наслідки фінансових проблем досить обмежені, досі превалюють панічні настрої. ФРС вірогідно зупиниться на 0,25% зростанні ставки, щоб не спровокувати різкий економічний спад, але і не дати інфляції закріпитись.


Crypto Recap

Криптовалютний ринок у березні активізувався завдяки невизначеності у банківському секторі США через банкрутство декількох банків. Загальна капіталізація за тиждень зросла на 7.9%, на $85 млрд до $1.157 трлн. BTC подорожчав на 14.3% до $27.9 тис., вперше з червня 2022. ETH подорожчав на 6.5% до $1.8 тис., вперше за сім місяців.



Silvergate, банк, який обслуговував криптовалютні біржі FTX, Coinbase та Kraken 8 березня заявив, що закривається. Далі збанкрутували SVB – ключовий банк для VC фондів, та Signature Bank, другий за важливістю банк для криптоіндустрії.


Криптоіндустрія досить обмежено відчула наслідки цих падінь. Другий за капіталізацією стейблкоїн USDC у суботу втратив прив’язку до долару, опускаючись до 0,92 USD/USDC. Ключова причина — компанія-емітент Circle відзвітувала про $3.3 млрд потенційних збитків (7.4% від її загальних активів), котрі зберігались на рахунках збанкрутілого банку SVB.


У понеділок стейблкоїн відновив прив’язку до долару 1:1/1:0,998 USD/USDC після того як ФРС оголосив що видасть гарантію на гроші всіх вкладників а не лише тих, хто мав депозити до $250 тис. Операції по конвертації USDC в долар відновились у понеділок.


Капіталізація найбільшого стейблкоїна USDT за тиждень зросла на $3 млрд до $76.5 млрд, на ту ж суму знизилась капіталізація USDC. USDT також забезпечений фіатними коштами, котрі також лежать на депозитах в класичній банківській системі.



Обсяги торгів на криптовалютних біржах збільшились з $36 млрд (середнє за 7 днів) до $47.2 млрд, найбільшого рівня з листопада 2022 року. Зміна балансів криптовалютних бірж у BTC зросла до 18.5 тис. BTC (середнє за 7 діб), проти +2.9 тис. BTC від 13 березня. Останній раз такий приплив був зафіксований у травні 2022 року.



Ключові очікувані події. Ethereum Shanghai. 12 квітня пройде оновлення мережі Ethereum, яке дозволить валідаторам мережі забирати стейкнуті монети. У вересні 2022 мережа змінила алгоритм роботи з PoW (майнінг блоків) на PoS (валідація через підтвердження). Однак валідатори блокували 32 ETH та доходи від валідації до наступного оновлення, яке відбудеться 12 квітня. Деякі валідатори заблокували монети з грудня 2020, коли гілка PoS запустилась, але ще не стала ключовою.


Microsoft NFT. Microsoft працює над потенційним гаманцем для криптовалют та NFT, вбудованим у браузер EDGE. Гаманець імовірніше усього буде некастодіальним, тобто Microsoft не матиме доступу до ключів, і він буде дозволяти користувачу обмінювати, надсилати та отримувати криптовалюту.

Commodities

Газ

У понеділок квітневі ф'ючерси на голландському хабі TTF знизились до $430 / тис. куб. м. (-22,6% за тиждень). Ціна на спотовому ринку також впала до $430/тис. куб. м. (-22,3% за тиждень). Ціни на природний газ у Європі продовжують спад на тлі теплої погоди та стабільності постачання. Водночас потужності регазифікації ЗПГ в ЄС все ще задіяні лише наполовину, з причини зупинки роботи ЗПГ-терміналів у Франції через продовження страйків. Наразі партії ЗПГ, які мали прибути до Франції, переправлені до Бельгії, Португалії та Великобританії.



Зараз європейські ПСГ заповнені на 55,7% (еквівалент близько 60 млрд м3 газу), що більш ніж у 2 рази перевищує рівень минулого року. Відмітимо, що минулої п’ятниці вперше з початку січня було зафіксовано позитивне сальдо закачування газу до сховищ, що свідчить про поступове завершення опалювального сезону в регіоні.


Більшість аналітиків прогнозують, що не дивлячись на успішне проходження опалювального сезону без дефіциту газу (що свідчить про успішне заміщення російської частки у 120 млрд м3 ) ціни в сезон закачки коливатимуться навколо значення в $400 за м3 +/- $50 та не впадуть нижче, оскільки їх рівень підтримуватиме висока ціна на зріджений газ, котрий надходитиме зі США ($370 за м3 за довгостроковими контрактами).


Зауважимо, що Туреччина намагається реалізувати проект центру газової торгівлі (газового хабу), як заявив її президент Реджеп Ердоган у неділю. Новий стамбульський газовий хаб матиме експортний потенціал близько 40 млрд м3 природного газу на рік.


Також з кінця квітня планується розпочати постачання газу із чорноморського родовища Сакар'я на внутрішній ринок Туреччини. Запаси родовища оцінюються в 540 млрд м3, прогнозований обсяг видобутку — 10 млн м³ на добу, що становитиме 3,5-4 млрд м³ на рік.


Таким чином, в найближчій перспективі Туреччина зможе перенаправити ще більше газу з Близького Сходу в країни Європи, тим самим покриваючи втрати від припинення імпорту з РФ.


Нафта

У понеділок ціна травневих контрактів Brent зменшилась до $72,6 за бар (-8,7% за тиждень). Ціни на спотовому ринку також зменшились до $72,7 за бар. (-12,1% за тиждень). Ціни на нафту продовжують падіння через посилення ризиків зниження економічної активності у світі.



Проблема можливості настання банківської кризи в США та Європі набула нового масштабу, після того, як минулого тижня ситуація довкола швейцарського банку Credit Suisse спровокувала паніку на ринках. Минулого тижня Європейський центробанк підвищив ставку з 3% до 3,5%. Також найближчими днями відбудеться засідання ФРС, де за очікуваннями ставка знову буде піднята на 0,25% до 4,75-5% річних.


На тлі цих подій, які ведуть до зниження темпів відновлення світової економіки, а відтак і зниження попиту на паливо, збільшується ризик того, що країни блоку ОПЕК+ можуть скоротити обсяг видобутку для стабілізації та повернення цін в прийнятний таргет у $80. Міністерський комітет ОПЕК+ має зібратися на чергове засідання 3 квітня.






Agriculture commodities

Пшениця, кукурудза та соя

Спотова ціна на м’яку пшеницю на Чиказькій товарній біржі зросла до 258 $/тонну (+4,7% за тиждень). Водночас ціна на Паризькій товарній біржі (на борошномельну пшеницю MATIF (№ 2) зменшились до 285 $/тонну (-0,7% за тиждень). Ціни на Чорноморську пшеницю продовжують падіння до 290 $/тонну (-1% за тиждень).



Американська кукурудза піднялась в ціні на 2,9% за тиждень до 256 $/тонну. Ціни на Чорноморську кукурудзу зменшились до 252$/тонну (-0,4% за тиждень). Спотова ціна сої зменшилась до 538 $/тонну (-2,1% за тиждень).




Ринок реагує спадом на новини про продовження дії «зернової угоди», термін дії якої завершився минулої суботи. Водночас зазначимо, що українська сторона повідомляє про продовження угоди на 120 днів, коли в МЗС РФ заявили, що термін продовження угоди становить всього 60 днів. Таким чином, хоча наразі фактор збереження «зернового коридору» відійшов на другий план, проте розбіжності в трактуванні терміну продовження дії угоди можуть призвести до повної зупинки ініціативи в майбутньому та чергової хвилі росту цін на продовольство у світі.


Поряд з цим вийшов березневий звіт Міжнародної ради по зерну (IGC), в якому було підвищено прогноз світового виробництва зерна (пшениці та фуражного зерна) у 2022/23 році на 2 млн т (в порівнянні з лютневим прогнозом) до 2,25 млрд т. Зростання відбулось переважно через підвищення прогнозу врожаю пшениці з огляду на хороший стан озимих посівів після проходження зими в північній півкулі.


Поряд з цим, через зниження попиту на кукурудзу прогноз світового споживання знизився на 5 млн т порівняно з попереднім періодом. Запаси на кінець періоду зростуть на 7 млн т і складуть 586 млн т. Рекордний врожай сої у Бразилії з лишком компенсує менші врожаї в інших країнах, особливо в Аргентині, та дозволить наростити світове виробництво сої на 4% до попереднього року.





Україна. Курс

Офіційний курс гривні залишається фіксованим на рівні 36,57 UAH/USD. Готівковий курс за останній тиждень показав незначне ослаблення з 38,45-38,55 (13.03) до 38,55-38,65 UAH/USD (купівля/продаж).


Курс конвертації по картках (продаж) залишається на рівні 37,40-37,65 UAH/USD. За вирахуванням державного Ощадбанку, який утримує курс на рівні 37,12 UAH/USD.


Готівковий ринок

Оператори готівкового ринку вказують, що вимушені знижувати курс до рівня ПриватБанку, який наразі суттєво впливає на верхню межу готівкового курсу. Так, державні банки, де-факто, з вересня формують “якірний” курс готівкового ринку. Станом на 20 березня встановлений наступний курс продажу готівкової валюти: ПриватБанк – 38,55 UAH/USD (+15 к. за тиждень), Ощадбанк – 39,15 UAH/USD (-5 к.), Укрексімбанк – 39,10 UAH/USD (+25 к.), Укргазбанк – 38,70 UAH/USD (+20 к.).



Детально фактори стійкого укріплення курсу на готівковому ринку приведені у попередньому випуску від 14.03.



Безготівковий сегмент (міжбанк)

За останній тиждень (13-17 березня) чистий продаж валюти Національним банком виріс до $376 млн (порівняно з $278 млн та $283 млн у попередні два тижні відповідно). Всього за січень-лютий регулятор витратив на підтримку ринку $5,51 млрд, з яких $2,43 млрд в лютому. За 1-17 березня сальдо інтервенцій становило -$833 млн.



Наразі, динаміка безготівкової купівлі та продажу валюти клієнтами банків (з початку березня) показує:


— незначне зростання обсягів продажу валюти до $208 млн / день (проти середньоденних $205 млн у лютому та $157 млн у січні). Так, зниження спреду між офіційним та готівковим курсом, в тому числі, сприяє детінізації повернення валютної виручки експортерами.


— незначне зниження попиту до рівня $214 млн / день (проти середньоденних $243 млн у лютому та $216 млн у січні).


За нашими розрахунками, станом на середину березня золотовалютні резерви знаходяться на рівні $28,0-$28,1 млрд.


Нагадаємо, 16-го березня відбулось засідання Правління НБУ з питань монетарної політики. Офіційний курс гривні був збережений на попередньому рівні – 36,57 UAH/USD. Так, Національний банк у січні-лютому окреслив необхідні KPI, яких має бути досягнуто для повернення до плаваючого обмінного курсу:


- подальше сповільнення споживчої інфляції та поступовий перехід від обмінного курсу до Індексу споживчих цін як основного індикатора стабільності в економіці;


- підвищення збалансованості валютного ринку (у січні-­лютому середній обсяг інтервенцій зберігається на рівні -$2,8 млрд, що еквівалентно 25-30% загального продажу валюти клієнтами банків);


- зниження профіциту ліквідності банківської системи (залишки на рахунках фізичних осіб, які де-факто відображаються у різкому зростанні вкладення банків у депозитні сертифікати);


- розробка графіка зняття валютних обмежень, які найбільшою мірою стримують зовнішньоекономічну діяльність.


На наш погляд, для їх виконання необхідно не менше ніж 3-6 місяців, після чого питання відходу від фіксованого курсу актуалізується.


Євро

Євро показало несуттєве ослаблення відносно долара до рівня 1,0723 EUR/USD (-0,05% проти 1,0729 станом на 13.03).


На внутрішньому готівковому ринку євро укріпилось паралельно долару до рівня 40,05-41,20 UAH/EUR (купівля/продаж) відносно 40,8-41,0 UAH/EUR станом на 13.03.





Україна: Ринок праці





Україна: Енергетика






Нерухомість








Comments


bottom of page