top of page
Фото автораUkraine Economic Outlook

Weekly #135 — 24.04.2023

Обновлено: 26 окт. 2023 г.

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

Ключові світові індекси закрились близько до минулих рівнів. Інвестори вичікують результатів звітів компаній, ключової макростатистики за Q1 2023 і майбутнього монетарної політики ФРС та США. Побоювання щодо банківської кризи в США вщухли, хоча доступність кредитів не на кращому рівні. Ринок нерухомості в США демонструє зниження ділової активності, хоча ринок праці залишається стабільним. Консенсус склався навколо останнього підвищення облікової ставки ФРС у травні, і очікуваного (хоча і не підтвердженого минулими періодами) зниження на 0,5% до кінця 2023 року. Напроти ЄС вірогідно не обмежиться одним кроком по ставці через вищу інфляцію, та відсутність сигналів до різкого її зниження.

Цього тижня: ВВП США за Q1 2023 (27 квітня) — очікування +2,0% (кв-кв).



США

Звіти. Попередні результати компаній за Q1 2023 перевершили очікування. З 91 компанії S&P500, які відзвітувались, — 78% перевершили консенсус, однак одна із ключових причин — занижені очікування. У червні 2022 прогноз на Q1 2023 складав зростання прибутків на акцію в S&P (EPS) на 10%. Поточний прогноз — зниження на 6% (р-р), рекордний спад з Q3 2020.  Фактично спад прибутків другий квартал поспіль, і очікуване зниження у Q2 2023  потенційно буде задеклароване, як м’яка рецесія. Однак спад не затягнеться, консенсус передбачає зростання прибутків вже у Q3 2023.



Облікова ставка. Швидкі дії ФРС по гасінню банківської кризи дали свої плоди. Обсяги кризового кредитування банків з пікових $343,7 млрд від 22 березня почали скорочуватись.  На 19 квітня вони складали $316,5 млрд. Вкупі зі зниженням інфляції та розвіюванням побоювань інвесторів щодо різкого скорочення кредитування в США — ФРС потенційно підніме облікову ставку ще раз. На ринку ф’ючерсів інвестори оцінюють у 87% шанс зростання на 0,25% до діапазону 5-5,25% від 3 травня. Ринок оцінює, що до кінця року ФРС скоротить ставку на 0,5%, однак історично пауза від останнього зростання ставки до зниження складала в середньому 7 місяців.


Ділова активність на ринку нерухомості знизилась, компанії з нього демонструють найгірший результат за останній рік — зниження на 26%. Кількість виданих дозволів на будівництво у березні знизилась на 8,8% (м-м) на 2,8% нижче очікувань. Будівництво нових будівель сповільнилось на 0,8% (м-м), після зростання на 7,3% у лютому. Обсяг продажів на вторинному ринку також сповільнився — на 2,4%, хоча консенсус передбачав зростання на 5,0%. Ринок праці залишається стабільним із заявками на субсидії по безробіттю на близькому до мінімальних рівнів — 245 тис.


Композитний індекс ділової активності від S&P Global за квітень зріс до 53,5, на 0,7 перевищивши очікування, рекордного рівня майже за рік. Промисловий PMI розвіяв очікування скорочення (49) та перемістився у позитивну територію — 50,4. Ключові причини покращення ділової активності — зростання попиту та налагодження логістичних ланцюгів.


Equities. Індекс широкого ринку S&P500 знизився на 0,1%, NASDAQ-100 (виключені фінансові компанії) та Dow Jones (30 найбільших компаній) — на 0,4% обидва. Фінансові компанії перевершили загальний ринок, — частково завдяки звіту банківського регіонального холдингу Western Alliance Bank. Його акції зросли у середу після звіту на 24%, на новинах про те, що відтік депозитів сповільнився у кінці березня, і почав розвертатись у наступні декілька тижнів. Однак звіт Goldman Sachs нівелював позитивні новини, через те, що банк не виправдав очікування інвесторів (-2,5% у вівторок):  виручка у Q1 2023 склала $12.2 млрд, що на 0,6 млрд нижче консенсусу.

Індекс волатильності VIX, який називають індексом страху знизився до рекордного рівня з листопада 2021. Інвестори зайняли вичікувальну позицію: оцінюючи звіти компаній, монетарну політику і макростатистику (ВВП за Q1 2023 виходить у четвер).


Fixed Income. На фоні зниження побоювань щодо банківської кризи та потенційного додаткового кроку по ставці — дохідність облігацій підвищилась. Тепер інвестори очікують, що на кінець року ставка складе ~4,6%, проти ~3,9% у розпал банківської кризи. За 10Y дохідність зросла на 0,2% до 3,53%, проти найнижчої дохідності квітня у 3.29%. США досягли боргової стелі, і наразі обговорюється підняття її на додаткові $1,5 трлн, що блокується республіканцями.


Китай. Ринок нерухомості. Китайські індекси знизились на новинах, що США можуть розширити список обмежень на інвестиції до Китаю. Однак проблемний сектор — ринок нерухомості пожвавився. У березні ціни на нерухомість зросли на 0,5% (м-м), третій місяць поспіль, рекордне зростання з червня 2021. Ключовий драйвер — пакет допомоги від уряду, який включав надання додаткової ліквідності компаніям, зниження іпотечних ставок та полегшення обмежень для покупців.


Євро. Євро укріпляється до USD на фоні очікування більш жорсткої монетарної політики ЄЦБ, проти ФРС. Валютна пара за тиждень зросла на 0,3% до 1,1026 EUR/USD. В ЄС та США паралельно покращились очікування інвесторів: в ЄС через зростання ділової активності (PMI — 54,4), в США через зниження побоювань щодо банківської кризи. Однак консенсус передбачає, що жорстка монетарна політика ЄС буде більш стійкою, а підняття ставки у травні, не буде останнім.

Crypto Recap


Капіталізація криптовалютного ринку минулого тижня знизилась на 9,9%. Ключові драйвери: нестабільна економічна ситуація (сповільнення ринку кредитування в США), жорстка монетарна політика. Обсяг торгів на спотовому ринку (середнє ковзне за 7 днів) залишився майже незмінним (+0,1 млрд) на рівні $21,1 млрд. Біткойн (BTC) та Ethereum (ETH) знизились на 9,6% і 13,0% відповідно.


Перший за 3 тижні відтік коштів у крипто продукти склав $13 млн, з яких $53,1 млн з BTC-продуктів; на $1,5 млн збільшились ставки на зниження BTC (шорт позиції); притік в ETH-продукти склав $16,8 млн. Відновились перекази BTC з гаманців на біржі, потенційно для наступного продажу, що наразі давить на ціни.

Капіталізація стейблокоїну USDT відновилась до передкризового рівня ($82,5 млрд), коли перестав існувати UST (з докризовою капіталізацією в $10-$15 млрд.


ETHEREUM

Комісія у мережі Ethereum зросла вдвічі до $10-$12. Ключові причини: хайп навколо нових токенів у мережі, які скуповують в очікуванні великої дохідності на висхідному ринку; «сендвіч-боти» — алгоритми, які відстежують запит на купівлю токенів, який підтверджується, намагаються перекупити ті активи, до виконання операції, і в результаті перепродати тому, хто спочатку намагався купити актив дорожче. В результаті збільшується кількість операцій в мережі, що при обмеженій пропускній здатності приводить до здорожчання транзакцій.


РЕГУЛЯЦІЯ

Найбільша криптобіржа США Coinbase (друге місце у світі після Binance за обсягами торгів), може піти зі США. Голова біржі Браян Армстронг заявив, що біржа потребує певної нормативної ясності, і якщо вона не сформується за наступні декілька років, вони розглянуть переїзд в іншу країну. У березні SEC попередила SEC про продаж незареєстрованих цінних паперів, однак точна класифікація криптоактивів в США наразі відсутня. 19 квітня Coinbase отримала фінансову ліцензію на Бермудських островах.


Венчурна компанія Paradigm опублікувала критику SEC щодо регуляції криптовалют. Ключова теза — неефективність спроби втиснути криптовалюти у парадигму регуляції фондового ринку, яка була сформована у 1930-му. Юридичні права, які дають акції: право на частку доходу, — не підходять для криптовалют, де навіть емітент не завжди наявний.


Голова Комісії по цінним паперам США (SEC) на виступі у Конгресі заявив, що більшість криптоактивів наразі — цінні папери, і мають регулюватись відповідно. Однак на питання приналежності Ethereum до класу товарів чи акцій, — відповів, що статус поки не явний. До цього конгресмен США зареєстрував законопроєкт яким пропонує звільнити голову SEC через упереджене ставлення до криптовалют.


MiCa. Європарламент прийняв закон, який уніфікує наявні крипторегуляції в ЄС, та запровадить процедури необхідні для захисту прав користувачів. Тепер: криптовалюта, яка випускається, має опублікувати документ з описом — white paper, який своєю чергою має бути затверджений органом представником уряду; компанії емітенти стейблкоїнів мають отримати ліцензію від ЄС та дотримуватись певних резервних правил; компанії які надають будь-які послуги з криптоактивами зобов’язані мати статутний капітал від 150 тис. євро і більше в залежності від послуг. Норми почнуть запроваджуватись з 2024 року Додатково Європарламент прийняв закон, який зобов’язує операторів ринку ідентифікувати користувачів, які виконують транзакції понад $1100 на приватні гаманці з 2025 року.


ТЕХНОЛОГІЇ

Децентралізовані біржі 1Inch та Aave інтегруються у рішення другого рівня для Ethereum ZK Sync. Протокол працює на базі алгоритму доказу з нульовим розголошенням: блоки перевіряються криптографічно без розкриття додаткової інформації про наповненість блоку, чи джерела звідки перевіряльник дізнався про вірогідність. В результаті протокол підвищує можливості мережі Ethereum, розв'язуючи проблему пропускної здатності, однак користуючись захищеністю і технологічністю мережі.


УКРАЇНА

Україна планує запровадити норми регулювання MiCa для легалізації криптовалют незабаром, однак конкретні терміни не названі.

На Paris Blockchain Week український стартап Clarnium ввійшов у топ-100 перспективних проєктів з 700 учасників. На Web3Go в Лісабоні стартап зайняв 3 місце. Він пропонує функціонал для аналізу ігрових криптопроєктів: курс токенів, анонси, події.



Сировинні

Газ

У понеділок травневі ф'ючерси на голландському хабі TTF продовжили спад до $425 / тис. куб. м. (-5,5% за тиждень). Ціна на спотовому ринку також знизилась до $425/тис. куб. м. (-5,8% за тиждень). Ціни на газ в Європі продовжують зниження під впливом відновлення його запасів та збільшення генерації “зеленої” енергії.


Так, вітряна та сонячна погода дозволила додатково підвищити генерацію електрики та в окремих випадках навіть сформувати її надлишок у Нідерландах та Бельгії. Поряд з цим, запаси газу в європейських ПСГ станом на 22 квітня зросли до 57,6%, збільшившись на ~1,5 млрд м3 протягом тижня.

Водночас у Норвегії розпочалося регулярне технічне обслуговування газової інфраструктури, що призведе до зниження постачання газу у найближчі тижні, що тимчасово підтримає ціни. Також в середньостроковому періоді ймовірним є зростання генерації електроенергії з газу.


Таким чином, наближення літа сезонно знизило споживання газу, але спостерігається поступове зростання попиту у зв'язку з початком наповнення сховищ. У травні-серпні ціни можуть залишатися сезонно низькими, проте зростання споживання з боку газових електростанцій підтримуватиме ринок. Екстремально спекотні погодні умови також нададуть додаткову підтримку цінам на газ.


Також відмітимо, що Європарламент схвалив реформу системи торгівлі викидами в ЄС. Відповідно до законодавства, вони мають бути скорочені до 2030 року на 62%, порівняно з базовим рівнем 2005 року. Це своєю чергою додатково стимулюватиме інвестиції в відновлювальні джерела енергії та сприятиме скороченню споживання енергоносіїв загалом та газу зокрема.


Нафта

У понеділок ціна червневих контрактів Brent впала до $81,3 за бар. (-5,3% за тиждень). Ціни на спотовому ринку зменшились до $81,7 за бар. (-5,6% за тиждень). Ціни на нафту продовжують зниження через ризики рецесії у промисловості та суміжних галузях в результаті жорсткої монетарної політики та обережнішої кредитної політики банків у ЄС та США.


Також у вівторок Китай опублікував дані по обсягам промислового виробництва. Зокрема, зростання ВВП КНР у Q1 2023 прискорилось до 4,5% у річному вираженні порівняно з 2,9% у Q4 2022. Однак обсяги промислового виробництва в країні за березень зросли лише на 3,9% рік до року, тоді як очікування складали 4+%, що додало сумнівів стосовно подальшого потенціалу зростання.


Пшениця, кукурудза та соя

Спотова ціна на м’яку пшеницю на Чиказькій товарній біржі зменшилась до 242 $/тонну (-3% за тиждень). Травневі ф’ючерси на Паризькій товарній біржі (на борошномельну пшеницю MATIF (№ 2) впали до 264 $/тонну (-4,2% за тиждень). Ціни на Чорноморську пшеницю збереглись на рівні 275 $/тонну (-0,3% за тиждень).


Американська кукурудза впала в ціні на 2% за тиждень до 260 $/тонну. Ціни на Чорноморську кукурудзу зменшились до 224$/тонну (-0,4% за тиждень). Спотова ціна сої впала до 536 $/тонну (-1,6% за тиждень).


Ціни на зернові демонструють падіння в результаті відновлення роботи “зернового коридору” після двотижневої блокади зі сторони РФ. Поряд з цим, позитивний прогноз погоди для посівної кампанії в США, додатково підсилив падіння на американському ринку. Водночас ціни в Європі продовжують залишатись під значним тиском «дешевого» українського зерна, яке в разі нових перебоїв в роботі зернової ініціативи знову масово поступить на ринок.


Єврокомісія заявила минулої середи, що може вжити превентивні заходи для підтримки внутрішнього рівня цін на пшеницю, кукурудзу, соняшник та ріпак після спільної скарги Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. Представник Євросоюзу заявив, що поточний формат блокування передбачає імпорт зерна з України до п'яти країн лише у тому випадку, якщо воно призначене для експорту до інших держав ЄС чи інші країни світу (транзитні поставки). Так, Румунія, Польща та Словаччина уже погодили реекспорт українського зерна зі своїх країн.


Також відмітимо, що у квітневому огляді Міжнародної зернової ради (IGC), було збільшено прогноз загального виробництва зернових у 2023/24 МР на 7 млн т порівняно з попереднім роком, до 2291 млн тонн. Перегляд відбувся в основному через збільшення виробництва кукурудзи та ячменю. Збільшення пропозиції очікувано компенсується збільшенням споживання, в основному для виробництва кормів, але все ж таки дозволило збільшити прогноз кінцевих запасів до 581 млн тонн (+1 млн т м-м).








Агросировинні









Україна: Курс

Офіційний курс гривні залишається фіксованим на рівні 36,57 UAH/USD. Після різкого укріплення на початку квітня, готівковий курс показав незначне відновлення з 37,75-37,90 (17.04) до 38,00-38,13 UAH/USD (купівля/продаж).

Курс конвертації по картках (продаж) залишається на рівні 37,40-37,50 UAH/USD. За вирахуванням державного Ощадбанку, який утримує курс на рівні 37,12 UAH/USD.



Готівковий ринок

Державні банки з вересня, де-факто, формують «якірний» курс готівкового ринку. Станом на 24 квітня встановлений наступний курс продажу готівкової валюти: ПриватБанк – 37,90 (+10 к. за тиждень), Ощадбанк – 38,90 UAH/USD (+45 к.), Укрексімбанк – 38,20 UAH/USD (-5 к.), Укргазбанк – 38,10 UAH/USD (+30 к.).


Додатково відмітимо, що готівковий ринок по інерції підтримується пропозицією валюти, яку населення отримує по завершенню спеціальних тримісячних конвертаційних депозитів (з вхідним курсом від 36,9 до 38,0 UAH/USD). Так, не дивлячись на різкий спад попиту на даний вид депозитів після укріплення готівкового курсу у лютому нижче 40,0 UAH/USD, на ринок продовжує поступати валюта від попередньо розміщених вкладів у грудні-січні.


Відмітимо, що чистий продаж готівкової валюти банками населенню у Q4 2022 та Q1 2023 склав $0,7 та $0,68 млрд відповідно. Що, відповідно, дозволило подавити курс готівкового ринку до рівня безготівкової конвертації. Таким чином, ситуативні / сезонні фактори, як то продаж валюти аграріями під посівну або зменшення попиту зі сторони грального бізнесу є вторинними, порівняно з системними діями регулятора по вирівнюванню курсів на різних сегментах ринку.


Зауважимо, що після вичерпання окремими банками лімітів на продаж готівкової валюти НБУ превентивно переглянув нормативи. “З 21 квітня при розрахунку обсягу готівкової іноземної валюти, яку банк може продати на валютному ринку, враховуватиметься не 100%, а 120% обсягу купівлі безготівкової валюти в населення, починаючи з 13 квітня 2022 року” – йдеться в постанові НБУ.



Станом на початок квітня сума реалізованої безготівкової валюти населенням за минулий рік складає $2,3 млрд (тобто, загальний ліміт по системі на продаж банками готівкової валюти складає $2,76 млрд). Всього за липень 2022 – березень 2023 чистий продаж готівкової валюти банками склав лише $1,7 млрд. Відповідно, поточні ліміти дозволяють банкам підтримувати надлишкову пропозицію готівкової валюти для підтримки курсу.


З високою ймовірністю, при збереженні фіксованого обмінного курсу котирування готівкового ринку будуть синхронізовані з картковим курсом у коридорі 36,6-38,2 UAH/USD. Так, вирівнювання курсу на різних сегментах ринку є необхідною передумовою для зниження девальваційних настроїв населення та повернення до плаваючого курсоутворення.


“Національний банк послідовно здійснює кроки для мінімізації множинності валютних курсів. Це сприяє підвищенню стійкості валютного ринку та поліпшенню курсових очікувань” – акцентується у постанові Національного банку від 21 квітня.


Безготівковий сегмент (міжбанк)

За останній тиждень (17-21 квітня) чистий продаж валюти Національним банком зріс до $560 млн після різкого спаду інтервенцій у на початку квітня ($243 млн та $125 млн у попередні два тижні відповідно). Всього за січень-березень НБУ вже витратив на підтримку ринку $7,18 млрд, з яких $1,67 млрд в березні. Інтервенції за квітень становили $928 млн, з яких 60% припадає на 17-21 квітня.



27 квітня відбудеться планове засідання Правління НБУ. Не дивлячись на значно сприятливіші передумови для повернення до плаваючого курсу, порівняно з Q1 2023, дане рішення може бути передчасним. Зокрема, індикативною є поточна оцінка доцільності зміни режиму курсоутворення заступника голови НБУ Юрій Гелетія: “Наразі фіксований курс все ще відіграє суттєву роль для стабілізації економіки, а передумови для того, щоб рухатися далі, поки не сформувалися”.


Євро

Євро показало укріплення відносно долара до рівня 1,1010 EUR/USD (+0,77% проти 1,0926 станом на 17.04). На внутрішньому готівковому ринку євро показало укріплення до рівня 41,56-41,70 UAH/EUR (купівля/продаж) відносно 41,20-41,40 UAH/EUR станом на 17.04.

Нагадаємо, що євро знаходився у паритеті з доларом ще у Q4 2022, але укріпився з початку року до 1,08 USD/EUR. За прогнозом ING Think пара USD/EUR зростатиме до рівнів: 1,10 у Q2 2023, 1,12 у Q3 2023 та 1,15 у Q4 2023.



Україна: Ринок праці





Україна: Енергетика






Україна: Нерухомість






Comments


bottom of page