Розділи
СВІТ
УКРАЇНА
Міжнародні ринки
Ключові фондові ринки закрились у позитивній зоні. Оптимізм стосовно зниження інфляції понад очікування, відновлення попиту на державні облігації та потенційного завершення циклу зростання ставки — підтримує котирування. Попри проблеми з виробничим сектором в ЕС, і дисбалансом проти міцної економіки США, що підвищується — сповільнення ділової активності сприймається ринком позитивно. Бо, може мотивувати ЄЦБ раніше зупинити зростання / почати зниження облікових ставок.
Фокус. Цього тижня виходить головний індикатор інфляції для ФРС — ціновий індекс витрат на споживання. Також індекси ділової активності від ISM у п’ятницю опишуть поточний стан підприємств у США.
США
Ділова активність
Попередні оцінки ділової активності від S&P Global у листопаді демонструють різнонаправлені сигнали. Індекс ділової активності у виробничому секторі знизився у негативну зону — 49,4, після 50 у жовтні; вперше з 2020 компанії знизили кількість робочої сили. Однак рентабельність виробництва, як і обсяги нових замовлень зростають. Щобільше показники сектору послуг на 40 б.п. перевершили очікування. PMI склав 50,8, з січня 2023 знаходиться у позитивній зоні.
Ринок нерухомості. Обсяги продажів на вторинному ринку знизились у жовтні на 4,1% (м-м) до 3,8 млн. Продажі на первинному ринку також знизились на 5,6% (м-м) до 0,7 млн. Середня ставка по іпотечних кредитах у жовтні зросла до 7,8%, рекордного рівня з 2000-го року. Однак у листопаді вона скоротилась на 50 б.п. до 7,3%. При цьому кількість виданих дозволів на будівництво у жовтні зросла на 1,8% (м-м) на 0,7% більше за очікування.
Торгівля. Обсяг замовлень на товари довгострокового вжитку впав на 5,4% за жовтень, один із ключових показників стабільного споживчого попиту. При цьому консенсус передбачав зниження на 3,1%, а у вересні продажі зросли на 4% (м-м). При цьому ключова причина зниження — падіння попиту на транспорт. Базові продажі, за виключенням транспорту, у жовтні залишились незмінними.
Попри часткове послаблення ринку праці — останнього тижня обсяг первинних заявок на субсидії по безробіттю виявився на 16 тис. нижче за очікування, і найменшим з кінця жовтня. Окрім цього, наразі більше американців мають роботу (161 млн), ніж до Covid-19 (158,5 млн). Але очікувана інфляція від Мічиганського університету через 12 місяців склала 4,5%, на 0,1% вище минулого значення. В результаті індекс очікувань споживачів знизився у жовтні на 10 б.п. до 56,8.
Акції. За останній тиждень індекс широкого ринку S&P500 зріс на 1,1%, NASDAQ-100 (виключені фінансові компанії) — підвищився на 0,9%, а Dow Jones (30 найбільших компаній) — на 1,3%. Лідерами зростання стали енергетичні компанії (+2,5%) та з сектору охорони здоров’я (+2,4%). Обидва сектори за останні 12 місяців знизились — на 2,8% і 0,8% відповідно.
Облігації. Дохідність державних 10Y облігацій за тиждень зросла на 5 б.п. до 4,47%. При цьому попит на довгострокові 20Y облігації на останньому аукціоні у 2,6 раза перевищив пропозицію. При цьому заспокоївши інвесторів після провального аукціону довгих 30Y облігацій на початку листопада.
Європа
Згідно до S&P Global ділова активність у єврозоні знижується 6-й місяць поспіль — один із сигналів рецесії. Так, композитний PMI у листопаді склав 47,1, незначне покращення після 46,5 у жовтні (рекордно низького значення за 3 роки).
Британія. Уряд знизив сукупну ставку податку на прибуток і національного страхування для працівників з 32% до 30%, рекордно низький рівень з 1980-х років. Основна ставка національного страхування для працівників з 2024 знизиться 2% до 10%. Це рішення буде актуальним для 27 мільйонів працівників.
Crypto Recap
Криптовалютний ринок відкотився від локальних максимумів, але обмежено, враховуючи потік новин. Ціна BTC знизилася на 1,4% до $37,0 тис. При цьому притоки в криптопродукти за тиждень склали $346 млн, дев'ятий тиждень поспіль, і близько 25% від загального притоку з початку року.
Binance заплатить $4,3 млрд штрафу США по справі про відмивання коштів. Її голова Чанпен Чжао змушений піти з посади і визнати провину, — розслідування триває, йому загрожує до 10 років ув’язнення. Частково негативний фон компенсувала офіційна заяву SEC про те, що вона веде переговори з BlackRock та Grayscale про лістинг спотових BTC-ETF.
У JP Morgan вважають, що схвалення спотового ETF призведе до відтоку $2,7 млрд з крипторинку, через їх приплив у траст Grayscale для заробітку на дисконті. А звільнення голови Binance і штраф — вони вважають позитивним для ринку, адже проблема невизначенності, що нависла, була вирішена, при цьому не пошкодивши клієнтам Binance.
Із ключових новин: Британія дозволила токенізувати інвестиційні фонди, Бельгія відновить проект загальноєвропейського блокчейну, 100 тис. громадян Південної Кореї протестують CBDC у Q4 2024 року.
Прийняття криптовалют
Великобританія дозволила токенізувати інвестиційні фонди. Британські компанії отримали документ, де описано готову до впровадження базову модель токенізації в рамках існуючої нормативно-правової бази. Модель дозволяє акредитованим FCA фондам, застосовувати токенізацію для операцій залучення та погашення, при інвестиціях у популярні активи (mainstream investment assets) та дотриманні традиційних підходів у розрахунках та оцінці. У Q1 2024 року Британія запустить реалізацію середовища для обороту цифрових активів. Контрольоване середовище DSS забезпечить взаємодію цифрових активів з інструментами фінансового ринку: використання їх як застави або в рамках угод РЕПО.
ЦБ Сінгапуру із середини 2024-го обмежить роздрібні спекуляції криптовалютами. Грошово-кредитне управління Сінгапуру (MAS) сформувало пакет вимог для постачальників послуг цифрових платіжних токенів. Так, заборонено операції з кредитним плечем, використання маржі, використання стимулів для залучення користувачів до торгівлі. Також під заборону потрапили перекази у рахунок кредитного ліміту карток, випущених у Сінгапурі. Однак ЦБ знизив вимоги для акредитації професійних інвесторів: частина криптовалюти може бути врахована у необхідний ліміт активів у $1,5 млн.
Interactive Brokers отримала ліцензію на роздрібну торгівлю криптоактивами у Гонконгу. З лютого 2023 року професійні інвестори з Гонконгу можуть купити BTC і ETH через Interactive Brokers. Тепер брокер надасть аналогічні послуги до роздрібних клієнтів. Ви могли торгувати ETH, BTC, LTC, BCH через Interactive Brokers з Q3 2021 (обмежений список країн, зокрема США).
Бельгія відновить проект загальноєвропейського блокчейну. З 1 січня 2024 року країна півроку проведе на чолі Ради Європейського союзу. Мета проекту — забезпечити безпечний інструмент для підтвердження та зберігання даних про документи, як права водія. Також Бельгія заявила про роботу в наступних напрямках: штучний інтелект, анонімність в інтернеті та розвиток цифрової економіки. Італія, Хорватія, Польща, Португалія, Словенія, Люксембург та Румунія вже підтримали проект. Його головою стане Бельгія.
CBDC
100 тис. громадян Південної Кореї протестують CBDC у Q4 2024. Центральний банк Південної Кореї залучить у вересні-жовтні 2024-го 100 тис. корейських громадян для покупок товарів за допомогою депозитних токенів (частина програми розвитку CBDC). Учасники зможуть використовувати CBDC лише для оплати покупок, без можливості зберігати, обмінювати чи надсилати їх іншим користувачам. ЦБ також протестує інтеграцію з Корейською біржею на купівлю квот (carbon emissions trading) за цифрову валюту.
Камбоджійська цифрова валюта Bakong тепер доступна у мерчантах Alipay та для транскордонних платежів. Bakong управляється Національним банком Камбоджі (NBC) на блокчейні. Але вона не є цифровою валютою центрального банку (CBDC). Ця валюта є зобов'язанням комерційних банків: перекази для клієнтів доступні і в локальній валюті (рієлі), і в доларах США. Bakong підключена до торгової мережі Alipay та дозволить робити транскордонні платежі на Alipay+. Так, камбоджійці зможуть заплатити своїми рієлі в 83 млн. точок підключених до Alipay, а китайці з аккаунтами в платіжній системі Alipay зможуть розплатитися ними в Камбоджі за допомогою QR. У першому півріччі 2023 року за допомогою bakong було здійснено 35,4 млн. транзакцій на $12 млрд. Для порівняння за аналогічний період 2021-го показники становили 1,4 млн. і $500 млн.
Сировинні
Газ
У понеділок грудневі ф'ючерси на голландському хабі TTF знизились до $526 / тис. куб. м. (-2,7% за тиждень). Ціна на спотовому ринку знизилась до $533/тис. куб. м. (-1,3% за тиждень). Основний фактор здешевлення газу в ЄС – це прогноз помірної температури та збереження високих запасів.
Так, згідно зі свіжим прогнозом синоптиків, температура повернеться до сезонної норми до кінця другого тижня грудня, проте цей тиждень все ще буде значно прохолоднішим за норму. Водночас європейські сховища заповнені на рекордні для цієї пори року 97,7% (~102,9 млрд м3) або -1,3 млрд м3 за тиждень.
Також зауважимо, що обміління Панамського каналу дозволило перенаправити більше СПГ з напрямку Азії в Європу, підтримавши пропозицію на високому рівні. Наразі різниця у цінах між Азією та Європою становить близько $3 за мільйон BTU (британських термічних одиниць). За звичайних умов така різниця була б достатньою, щоб азійський ринок був вигідніший, але оскільки плече доставлення стало довшим (через Суец або мис Доброї Надії), різниця має становити близько $4 за мільйон BTU.
Нафта
У понеділок ціна січневих контрактів Brent знизилась до $80 за бар. (-2,8% за тиждень). Ціни на спотовому ринку знизилась до $80,2 за бар. (-0,5% за тиждень). Ціни на нафту продовжують зниження на тлі перенесення засідання ОПЕК+ з 26 на 30 листопада, що певною мірою свідчило про відсутність єдності серед учасників угоди.
Останніми місяцями спостерігалося зростання видобутку в інших країнах-членах ОПЕК+, коли деякі африканські країни планували публічно збільшити видобуток на зустрічі. Це своєю чергою різко суперечило планам фактичного лідера організації – Саудівської Аравії, яка активно виступає за синхронне обмеження видобутку нафти для збереження високих цін.
В результаті, збільшення видобутку деякими членами ОПЕК+ у поєднанні з рекордно високим рівнем видобутку в США та зростаючими запасами в Китаї призвело до того, що попит і пропозиція збалансувались замість очікуваного гострого дефіциту, як передбачалося раніше.
Очікується, що Саудівська Аравія та РФ – два найбільші виробники в ОПЕК+, продовжать або поглиблять поточне добровільне скорочення постачань у 2024 році (близько 1,3 млн барелів на добу). Проте, стагнація економіки ЄС разом з млявою діловою активністю в Китаї (найбільший імпортер нафти у світі) повністю компенсують це.
Залізна руда
Ф’ючерси на залізну руду CFR China 62% з погашенням у листопаді продовжили ріст до 130,2 $/тону (+0,9% за тиждень). На ринку металургії спостерігаємо 0,6% зростання цін на американську сталь та турецьку арматуру (до $895 та $569 за тону відповідно). Ціна китайської сталі зросла до $559/ тону (+0,1% за тиждень).
Ціни на залізну руду все ще зберігаються на висхідному тренді на тлі збереження низьких запасів сировини в китайських портах та ризику початку страйку на BHP в Австралії – найбільшій у світі гірничодобувній компанії.
Крім того, минулого тижня Пекін надав чергову підтримку сектору нерухомості, а саме 50 великим забудовникам планується надати відчутну кредитну допомогу, щоб урятувати від банкрутства та заповнити дефіцит фінансування будівництва.
Водночас подальше зростання ціни на руду ймовірно буде обмежуватись втручанням влади Китаю, яка вважає, що поточні рівні цін не відповідають стану ринку. Наприкінці минулого тижня державний планувальник Китаю заявив, що уважно стежитиме за змінами на ринку і посилить спостереження за спотовою та ф'ючерсною торгівлею.
Китай – найбільший імпортер залізної руди та виробник сталі у світі.
Агросировинні
Україна: Курс
Динаміка офіційного курсу та інтервенції НБУ
Протягом минулого тижня (20.11–24.11) гривня залишалась в коридорі 36,01-36,05 UAH/USD. У понеділок-вівторок (27.11-28.11) торги відкрились зростанням курсу до 36,2-36,3 UAH/USD.
Так, як було зазначено в попередньому огляді, НБУ поки не дозволяє укріплення гривні нижче 36 UAH/USD і протягом усього минулого тижня здійснював помірні інтервенції для підтримки гривні на стабільному рівні. Так, 20–24 листопада чистий продаж валюти Національним банком знизився до $521 млн (проти $721 млн та $388 млн в минулі 2 тижні відповідно). Загалом, за 1-24 листопада чистий продаж валюти регулятором склав $2 млрд (за жовтень $3,34 млрд).
Ослаблення гривні в понеділок (27.11) в першу чергу пов’язано зі слабким задоволенням попиту з боку НБУ на міжбанку, так обсяг попиту в першій половині дня перевищував обсяг пропозиції вдвічі, в другій половині дня НБУ почав більш активно задовольняти заявки, відтак міжбанк закрився на рівні 36,26-36,28 UAH/USD.
Один з ключових факторів, які впливають на попит і пропозицію валюти – це блокування пунктів пропуску на територію України з боку Польщі через страйк польських перевізників, який розпочався 6 листопада. Так, станом на 27 листопада блокування (часткове або повне) існує на 4 пунктах перетину кордону, а в черзі перебувало понад 3,5 тисяч вантажівок.
Нагадаємо, з початку повномасштабного вторгнення автотранспорт відігравав суттєву роль в структурі зовнішнього товарообігу. Так, у 2022 році у вартісному вираженні на нього припадало 64% імпорту та 36,5% експорту. У 2023 році імпорт автотранспортом у вартісному вираженні розширився до 70%, експорту знизився 35%. При цьому через польський кордон проходила майже половина вантажообігу автотранспортом. Таким чином, під блокування попало до 30% всього імпорту в Україну.
Відповідно, блокування кордону більшою мірою впливає на спад імпорту (закупівлю валюти під поставки наступних періодів), порівняно з надходженням валюти в Україну.
НБУ за оперативними даними оцінює такий вплив на рівні $240 млн/міс для імпорту та $160 млн/міс для експорту. Збереження такого блокування до середини грудня зменшить диспропорції на валютному ринку, однак фактором посилення інфляції наприкінці року. Так наприклад, одним із наслідків блокади стало подорожчання автогазу (30% якого транспортувалося в Україну через польський кордон) на 29,8% з 1 листопада. Тому з огляду на поведінку НБУ (направлену на агресивне подавлення інфляції), ми очікуємо що регулятор збереже поточний коридор коливання курсу.
Готівковий ринок
Протягом минулого тижня на готівковому ринку гривня укріпилась, зменшивши розрив із безготівковим курсом, з 37,70 - 37,78 UAH/USD станом на 20.11 до 37,51-37,62 UAH/USD станом на 27.11.
Разом з тим, цього тижня на готівковому ринку може спостерігатись певна турбулентність, викликана позбавленням ліцензії великого гравця ТОВ «ФК «ВАЛТА ГРУП» 27 листопада. Так, дана компанія надавала ліценцію 430 обмінним пунктам по Україні, а відтак її закриття вчинить відчутний вплив на обсяг пропозиції на готівковому ринку.
Проте, як ми уже зазначали, компенсуючим фактором стане зменшення попиту на валюту внаслідок обмеження імпорту через польський кордон, що паралельно відобразиться і на готівковому ринку (тіньовий імпорт та готівкові розрахунки за перевезення).
Безготівковий сегмент (населення, в межах дозволених лімітів)
Середній курс безготівкового продажу валюти в банках знизився. Так, курс за конвертаційними депозитами з урахуванням комісій станом на 20.11 знаходиться в діапазоні 36,95-37,30 UAH/USD. Середній курс продажу валюти (в ліміті 50 тис. грн) становив 36,95-37,40 UAH/USD (37,20-37,55 UAH/USD з урахуванням комісій). Обсяг купівлі безготівкової валюти населенням, зберігався на рівні $22 млн/добу, при цьому, за 20.11-24.11 населення придбало $112 млн безготівкової валюти.
USDT
Станом на 20.11 курс обміну готівкового долара в безготівковий USDT (Київ) виріс до 1,028 (+0,001) для TRC20, при цьому зберігся на рівні 1,029 для ERC20. Разом з тим, збільшився попит на обмін в готівкову валюту, так курс обміну для TRC20 та ERC20 в готівковий долар зріс з 1,009 станом на 20.11 до 1,013 станом на 27.11.
Євро
Минулого тижня євро показав суттєве зростання відносно долара до 1,0953 USD/EUR (+0,14% в порівнянні з 1,0938 на 20.11). На внутрішньому готівковому ринку євро залишився на рівні 40,77-40,95 UAH/EUR, що пов’язано з паралельним укріпленням готівкової гривні. Причини укріплення євро та сценарії прогнозу на 2024 описані в минулому випуску. Так, не зважаючи на незначне укріплення євро очікування щодо початку зниження облікової ставки з Q2 2024 в згідно даними CME FedWatch зменшились, так ймовірність початку циклу зниження ставок із травня 2024 року становить 41,5% (тиждень тому 46,7%) і в очікуваннях переважає подальше збереження ставки (44,1%).
Важливими показниками що вплинуть на валютну пару цього тижня стане реліз 30 листопада індексу PCE (персональні споживчі витати), який враховується ФРС як один з індикаторів зміни інфляції (поточний прогноз 3,1% р/р за жовтень з 3,4% за вересень), а також оновлення оцінки ВВП США у Q3 2023 29 листопада (попередня оцінка 4,9% у квартальному виразі).
Comments