top of page
Фото автораUkraine Economic Outlook

Weekly #218 — 02.12.2024

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

Ключові фондові індекси зростали, проте японський ринок продовжує втрачати позиції через геополітичну нестабільність. Зниження інфляції в США підтримує споживчі витрати, але виробничий сектор залишається слабким. Європейські економіки демонструють суперечливі результати через інфляційний тиск та політичну нестабільність. Китайські ринки зросли, реагуючи на очікування посилення державної підтримки, але зберігається занепокоєння через можливі торговельні тарифи з боку США.


США

Ділова активність. Позитивні економічні новини стимулювали зростання фондових індексів. Dow Jones, S&P 500 та Russell 2000 досягли нових історичних максимумів. Особливо помітне зростання відбулося серед акцій малих компаній. Обсяги продажів нового житла у жовтні знизились на 17% (м-м) до 610 тис., що на 115 тис. нижче за очікування. Водночас темпи зростання цін на житло у вересні сповільнились до 4,6% (р-р) за S&P/CS Composite-20, проти очікуваних 4,7% та 5,2% у серпні. Індекс ділової активності від ISM для виробничого сектору у листопад зріс з 46,5 до 48,4 (нижче 50 – сповільнення).



Попри позитивні споживчі тренди, сектор виробництва демонструє низьку активність: базові замовлення на товари тривалого користування у жовтні зросли на 0,1% (м-м), що на 10 б.п. нижче за консенсус.


Політичні заяви. Трамп заявив, що планує запровадити 25% мита на імпорт з Мексики та Канади, а також додаткове 10% мито на імпорт з Китаю. Водноча інвестори більш позитивно оцінили заяву про перемир’я. 26 листопада Ізраїль та Ліван припинили вогонь після 14-місяців, хоча Нетаньягу і відмітив загрозу зі сторони Ірану. Проте 2 грудня Ізраїль заявив про порушення перемир’я зі сторони Хезболли, що слабко вплинуло на ринки.


Європа

Ділова активність. Пан'європейський індекс STOXX600 зростає на фоні очікувань щодо пом’якшення монетарної політики. Водночас виробничий сектор продовжує заглиблюватися в рецесію. Німеччина демонструє падіння роздрібних продажів, але зберігає стійкість ринку праці. У Франції політична нестабільність загострюється через бюджетні суперечки, а у Великій Британії зростають іпотечні схвалення попри слабкі роздрібні продажі.


Базовий індекс споживчих цін у єврозоні в листопаді зріс на 2,7% (р-р), що на 10 б.п. нижче за консенсус. Загальний індекс зріс на 2,3%, що на 30 б.п. більше, ніж у жовтні, проте співпало з очікуваннями. Індекс ділової активності у виробничному секторі у листопаді склав 45,2, на 0,8 нижче за рівень жовтня. Останній раз він був у позитивній зоні у червні 2022 року.


Японія

Японський Nikkei225 і TOPIX демонструють спад через зміцнення єни, викликане підвищеним попитом на безпечні активи. Очікування підвищення облікової ставки Банком Японії створюють додатковий тиск на експортні галузі. Прем’єр-міністр анонсував новий стимулюючий пакет для підтримки економіки, включаючи субсидії для низькодохідних домогосподарств та податкові пільги.


Китай

Shanghai Composite та CSI 300 зростають на фоні оголошення нових заходів підтримки економіки. Попри це, прибутки промислових компаній продовжують знижуватись, хоча темпи спаду сповільнюються. Центральний банк продовжує заходи для підтримання ліквідності, але збільшення випуску місцевих облігацій створює тиск на ринок. Обсяги стимулюючих заходів імовірно зростатимуть у 2025 році.



Crypto Recap

Ключові криптовалюти закрилися в зеленій зоні. Інвестиції у криптовалюту стають все більш інституціоналізованими. Країни обговорюють BTC, як частину державних резервів, компанії інвестують мільярди коштів, а регуляторна політика стає більш толерантною до галузі через конкуренцію.


BTC за тиждень зріс на 1% до $97,3 тис., ETH - на 4,3% до $3,7 тис. Притоки в криптопродукти сповільнились та за тиждень склали $0,3 млрд, після 3,1 млрд, абсолютного рекорду на минулому.


Bernstein: MicroStrategy до 2033 року накопичить 4% емісії BTC, а BTC подорожчає до $1 млн. MicroStrategy володіє 386,7 тис. BTC ($35,5 млрд), близько 2% від емісії. Компанія - другий найбільший власник BTC, після спотових ETF (1 млн BTC). Середня ціна купівлі BTC - $56,8 тис. Нереалізований прибуток - $13,6 млрд. Капіталізація компанії більш ніж удвічі перевищує балансову вартість BTC. Чистий прибуток у Q3 2024 - -$340 млн.


ЦБ Бразилії пропонує заборонити виведення стейблкоїнів на некастодіальні гаманці. Законопроєкт передбачає, що користувачі не зможуть із централізованих бірж виводити стейблкоїни на гаманці для самостійного зберігання. Бразильський конгресмен Ерс Біондіні представив законопроєкт про BTC-резерв. Біондіні запропонував, щоб BTC-резерв поступово зріс до 5% загальних резервів Бразилії в $355 млрд.


Засновник мережі TRON, власник BitTorrent і радник криптобіржі Huobi Джастін Сан купив токени проєкту сім'ї Трампів World Liberty Financial на $30 млн. Загальні продажі тепер становили $51 млн, при запланованих $300 млн. Сан став найбільшим інвестором платформи - цифрового банку, який надасть можливість інвестувати і позичати цифрові активи. Компанія Трампа DT Marks DEFI LLC отримуватиме 75% чистих доходів проєкту. Решту 25% отримає пуерто-риканська компанія, що належить співзасновникам WLFI Чейзу Херро і Закарі Фолкману.


21 листопада Джастін Сан на Sotheby's купив експонат «Комік», банан, прикріплений стрічкою до стіни, художника Мауріціо Каттелана за $6,2 млн, який пізніше просто з’їв.


Анонімні номери на Fragment і Stars від Telegram можна купити тільки через KYC-верифікацію. Тепер для придбання Telegram Premium, Telegram Stars або юзернеймів за TON користувач зобов'язаний верифікуватися. Після оновлення ціна на анонімні номери Telegram знизилася на третину - з 250 TON ($1,5 тис.) до 165 TON ($1 тис.), але пізніше відновилася.


Апеляційний суд постановив, що санкції проти смарт-контрактів Tornado Cash - незаконні. Колегія суддів заявила, що Управління з контролю за іноземними активами (OFAC) перевищило свої повноваження. У серпні 2022 року Міністерство фінансів США запровадило санкції проти 40 гаманців, пов'язаних із Tornado Cash. Судді зазначили, що незмінні смарт-контракти Tornado Cash не є власністю. Їх не можна контролювати або володіти ними, тому управління не могло їх обмежувати.


Адміністрація Трампа планує передати регулювання цифрових активів CFTC. Команда Трампа стверджує, що заходи SEC проти галузі сповільнили розвиток криптоінновацій у США. Вони зазначають, що для сприяння зростанню необхідне менш суворе регулювання. У липні голова CFTC Ростін Бехнам заявив, що CFTC повинні регулювати крипторинок. Для цього він зажадав додаткового фінансування у Сенату. Бюджет CFTC на боротьбу з шахрайством і маніпулюванням ринком $706 млн проти $3 млрд у SEC. При цьому 50% примусових заходів CFTC у 2024 році спрямовані проти криптокомпаній.


Команда Трампа інтерв'ювала екскомісара SEC Пола Аткінса на посаду глави агентства. трамп. Пол Аткінс був у SEC у 2002-2008 роках. Після заснував консалтингову агенцію Patomak Global Partners для учасників фінансового ринку. Він зайняв позицію прихильну до інновацій і цифрових активів. Відстоював перед Конгресом скорочення дублюючих регуляцій і бюрократії в SEC.


Він критикував зобов'язання хедж-фондів реєструватися в агентстві, і виступав проти великих штрафів для корпорацій: вважав, що більше страждають акціонери, але не порушники. У 2016-му команда Трампа також радилася з ним щодо призначень у фінансових регуляторах. Зараз інтерв'ю могло бути також пов'язане з цією роллю.


Мер Ванкувера запропонував додати в резерви міста BTC. Кен Сім пропонує інвестувати частину резервів у $375 млн у криптовалюту, щоб зберегти купівельну спроможність міста. Пропозицію буде офіційно представлено 11 грудня. У 2022-му партія Сіма приймала пожертвування в криптовалюті.


Гонконг пропонує 0% податку на доходи від криптовалют для інвестиційних фондів. Передбачувані пільги торкнуться хедж-фондів, приватних інвестиційних і сімейних інвестиційних компаній. Інструменти крім цифрових активів - приватні кредити, закордонна нерухомість, вуглецеві кредити. Пропозиція відкрита для 6-ти тижневих консультацій.


Екс-менеджерка Binance у Лондоні донесла на біржу за корупцію, судиться за неправомірне звільнення. Амріта Шрівастава стверджує, що її звільнили після того, як вона повідомила керівництву про хабар з боку колеги. Він вимагав гроші у клієнта за прискорення допуску до платформи, і заперечував зв'язок з компанією. Амріта отримала MBA в LBS, до Binance була керівником відділу фінтеху в Західній Європі в Mastercard, до цього з 2007 по 2013 рік працювала в Citi. Амріта потрапила до списку 35 Women Under 35, процитованого на сайті LBS.




Сировинні

Газ

В понеділок, грудневі ф'ючерси на голландському хабі TTF залишаються на високому рівні – $576,4 / тис. куб. м. (-1,2% за тиждень). Ціна на спотовому ринку становить $575,3/ тис. куб. м. (+0,2% за тиждень). Ціни на газ у Європі продовжують знаходитись на максимумі за останні 13 місяців в умовах, коли потоки російського газу через Україну трохи зменшилися разом з погіршенням прогнозу погоди та подальшим швидким зменшенням запасів газу у сховищах.


Так, у вихідні обсяг постачання газу з РФ через Україну знизився до 40,8 млн м3/день та залишається на такому рівні й досі (проти 42,3 млн м3 або -3,5%). Поряд з цим, синоптики прогнозують відчутне похолодання в регіоні разом зі сповільненням вітру, що збільшить попит на опалення та на виробіток е/е на газових ТЕЦ.


Станом на 30 листопада сховища були заповнені на 85,47% (87,9% тижнем раніше) (~90,65 млрд м3) або -2,58 млрд м3 за тиждень. Поточні темпи відбору газу зі сховищ залишаються одними з найшвидших за останні 5 років, коли запаси більш ніж на 10% нижчі, ніж в аналогічний період 2023 року.


Загалом, поточні прогнози вказують на те, що Європа може зіткнутися з найхолоднішою зимою з лютого 2022 року, що збільшить попит на ЗПГ і утримає витрати на енергію на високому рівні. При цьому ж ринок занепокоєний тим, що запаси нижчі за очікуваний рівень, а також можливістю припинення постачання російського газу через Україну уже до кінця року, що підтримуватиме ціни на високому рівні до кінця року, поки не буде винесено остаточного рішення за донним питанням.


Нафта

В понеділок ціна січневих контрактів Brent зменшилась до $72,7 за бар. (-1,1% за тиждень). П’ятнична ціна на спотовому ринку також зафіксувала падіння до $71,85 за бар. (-4,4% за тиждень). Ціни на нафту впали на тлі зниження побоювань з приводу ризиків для постачання через конфлікт між Ізраїлем і "Хезболлою".


Загалом, ринок частково переглянув оцінки впливу останніх конфліктів на Близькому Сході, що так і не порушили постачання нафти на світовий ринок, що значно обмежило премію за ризик, особливо після оголошення перемир’я між Ізраїлем і "Хезболлою". Поряд з цим, на ринок продовжують тиснути очікування щодо колосального профіциту видобутку нафти у 2025 році більш ніж на 1 мільйон барелів на день (б/д), що становить понад 1% світового виробництва.


На цьому тлі, група ОПЕК+ відклала наступне засідання з політики з 1 грудня на 5 грудня. Очікується, що на цьому засіданні ОПЕК+ ухвалить рішення щодо подальшого продовження скорочень видобутку на початок 2025 року. Водночас за оцінками Citigroup і JPMorgan, ціни очікувано впадуть з $73 за барель до $60 і нижче, якщо група почне відновлювати видобуток.


Також відмітимо, що BMI, підрозділ Fitch Solutions, знизив свій прогноз ціни на Brent у п'ятницю до $76 у 2025 році з раніше прогнозованих $78 (-2,6%), пославшись на ведмежі фундаментальні перспективи, тривалу слабкість настроїв на нафтовому ринку і знижувальний тиск за президентства Дональда Трампа.


Залізна руда

Грудневі ф’ючерси на залізну руду CFR China 62% зросли до 105,3$/тону (+5% за тиждень). На ринку металургії спостерігаємо 0,03% та 0,6% зростання цін китайську та американську сталь ($480 та $700 за тону відповідно). Ціна на турецьку арматуру зменшилась $563 тону (-2,8% за тиждень).


Так, ціни на залізну руду продовжили ріст на тлі значного зростання виробництва сталі в Китаї. Так, всесвітня асоціація виробників сталі покращила свої попередні оцінки з виробництва, показавши, що світове виробництво сталі в жовтні зросло на 1% порівняно з минулим роком, порівняно з попередньою оцінкою +0,4% р-р.


У Китаї – найбільшому у світі виробнику і споживачеві металу, виробництво сталі у жовтні зросло на 2,9% р-р. Поряд з цим, Westpac з посиланням на дані Китайської асоціації виробників чавуну і сталі повідомляє, що виробництво сталі в Китаї залишається значно вищим за середні показники для цієї пори року, коли виробництво у другій половині листопада зросло на 9,5% порівняно із середнім показником за той самий період за попередні три роки.


Поряд з цим, ринок в очікуванні засідання Політбюро КНР, запланованого на початок грудня та Центральної економічної робочої конференції, запланованої на середину грудня, де влада країни може представити чергові кроки зі стимулювання економіки.


Факторами ризику залишається погана ситуація на ринку нерухомості КНР, де ціни на нове житло в жовтні впали найшвидшими темпами за дев'ять років, а також погрозою Дональда Трампа щодо введення додаткового 10% мита на всі китайські товари доти, доки Пекін не зупинить потік нелегальних наркотиків у США.



Агросировинні



Україна: Ринок праці





Україна: Енергетика








Україна: Нерухомість






Україна: Курс


Доступ до повної версії WEEKLY можна отримати за посиланням.



Вас також може зацікавити:





Comments


bottom of page