top of page

Weekly #226 — 03.02.2025

Фото автора: Ukraine Economic OutlookUkraine Economic Outlook

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

Основні фондові ринки закрилися різноспрямовано. Рівень волатильності у світі зріс через дії Трампа, що відлунюють його гучними заявами перед вступом на посаду. Перші тарифи запроваджено щодо Канади, Мексики та Китаю, а жорстка міграційна та бюджетна політика підвищують ризики нового інфляційного витка. Окрім цього, зростання цін може негативно вплинути на прибутки американських компаній, і замість відновлення економіки 2025-й може стати роком несподіваного скорочення індексів, - написали ряд аналітикыв цього тиджня, хоча раніше на ринках панувала одностайність щодо підвалин зростання при новій адміністрації. Водночас долар, поки що позитивно відреагував на можливі тарифи, повернувши євро до локальних мінімумів у діапазоні 1,02–1,03 EUR/USD.


Фокус. Увага інвесторів буде прикута до низки контактів Трампа з представниками інших країн. Вони покажуть, чи є тарифи лише засобом досягнення вигідних умов на перемовинах, чи Трамп готується до повномасштабної торгової війни зі світом. І відкладення введення мит проти Мексики на місяць (до березня), та зниження мита на канадську нафту до 10% є першими ознаками цього.


США

Тарифи. Дональд Трамп перейшов від слів до дій: перші тарифи стосуються імпорту з Китаю (10%), а також Мексики та Канади (25%). Водночас у президента заплановані перемовини з лідерами цих країн, і тарифи слугують інструментом тиску—вони можуть бути анульовані. Так, тарифи для Мексики вже призупинили на місяць.


За прогнозами Goldman Sachs, запровадження тарифів щодо основних торгових партнерів США може спричинити зниження S&P 500 на 5%. Ключове припущення GS: кожні 5 в.п. зростання ефективної тарифної ставки США призводять до скорочення прибутків американських компаній на 1–2%. Трамп також заявив про можливе введення тарифів проти європейських країн. Однак, голова ЄЦБ Крістін Лагард раніше зазначала, що ЄС готовий збільшити імпорт газу, щоб вирівняти негативний торгівельний баланс зі США.


Після оголошення тарифів у понеділок євро ослаб до долара на 0,76%, до 1,028 EUR/USD. Додаткові тарифи можуть спричинити подальше зростання цін на імпортні товари та затягнути період високих процентних ставок. На цьому тлі долар перебуває у сильнішій позиції порівняно з євро, враховуючи м'якшу монетарну політику ЄЦБ.


Облікова ставка. Федеральна резервна система (ФРС) залишила облікову ставку на рівні 4,5%. Голова ФРС Джером Пауелл наголосив, що для її зниження потрібні переконливі докази уповільнення інфляції або погіршення ситуації на ринку праці. Основний індикатор інфляції для ФРС—базовий ціновий індекс споживчих витрат (PCE)—у грудні зріс на 2,8% рік до року, що на 80 б.п. вище цільового рівня.


Ділова активність. Попри жорстку монетарну політику, ВВП США у 2024 році зріс на 2,8%, що лише на 10 б.п. менше, ніж у 2023-му. Ділова активність залишається стійкою:

— витрати на будівництво у грудні зросли на 0,5% м/м;

— індекс ділової активності у виробничому секторі у січні досяг 50,9 (вище 50—розширення виробництва), що стало першим зростанням із березня 2024 року;

— продажі нового житла у грудні зросли на 3,6% м/м;

— замовлення на товари довгострокового вжитку знизилися на 2,2% м/м, але базовий показник, який не враховує волатильні товари, продемонстрував зростання на 0,3% м/м.


Акції. Фондовий ринок завершив тиждень зі змішаними результатами. Корпорації почали звітувати про фінансові результати за Q4 2024. Індекс широкого ринку S&P 500 зріс на 1,2%, водночас технологічний сектор просів на 3,7% через вихід китайської DeepSeek на ринок штучного інтелекту, що загострило конкуренцію; через це акції NVIDIA втратили 17% за день.



Європа

Європейський ринок загалом продемонстрував позитивну динаміку. Індекс STOXX 600 зріс на 0,5% до рекордного рівня. Проте європейська економіка загалом перебуває у стагнації: за попередніми оцінками, ВВП Єврозони у Q4 2024 не змінився (0% зростання). Європейський центральний банк (ЄЦБ) знизив ключову ставку на 25 б.п. до 2,75%. Крістін Лагард зазначила, що процес дезінфляції триває, проте політика ЄЦБ залишається "стримувальною".


Китай

Ділова активність у Китаї сповільнюється. Офіційний індекс PMI у промисловості знизився до 49,1, а у секторі послуг—до 50,2, що є мінімальним рівнем за понад рік. Це свідчить про слабкий внутрішній попит, викликаний кризою в секторі нерухомості та загальним уповільненням економіки. Прибутки великих промислових компаній у 2024 році знизилися на 3,3%, що є третім роком падіння поспіль.



Crypto Recap

Крипторинок захитався. Новинний фон про мита Трампа дозволив котируванням завалитися. BTC в той день впав на 8,6 % – до $91,2 тис., а ETH – на 31,4 % – до $2160. Однак пізніше ціна відновилася до $99 тис. і $2,7 тис. відповідно. При цьому більшість альткоїнів знаходяться в мінусі більш ніж на 20 % за останній тиждень. Трамп запроваджує мита: для Канади та Мексики – 25 %, для Китаю – 10 %. На ці країни припадає 40 % імпорту США. Канада та Мексика вже заявили, що дадуть свої дзеркальні відповіді на мита. І переговори, очевидно, почалися, бо тарифи для Мексики відкладено на місяць.


Цей маневр обійшовся ринку у $2,4 млрд ліквідацій. Ліквідації за 24 години включають $1,9 млрд лонг-позицій і $0,5 млрд шорт-позицій. Найбільші обсяги припали на ETH – $637 млн і BTC – $474 млн.


Протягом тижня перші криптобіржі отримали ліцензії MiCA: Crypto.com – на Мальті, Bitpanda – у Німеччині. Франція ініціювала розслідування проти Binance, а БЕБ заблокувала доступ в Україні до KUNA. Глава ФРС зазначив, що банки можуть безперешкодно надавати послуги криптоклієнтам. Заступник голови НБУ Олексій Шабан заявив, що CBDC в Україні буде недоступною для контролю з боку НБУ, що мало вплинуло на ринок в сьогоденні, бо Нацбанк ще не оголошував навіть рік введення CBDC.


Уряд Індії введе 70% штраф на нерозкритий прибуток від криптовалют. Міністр фінансів Індії Нірмала Сітхараман заявила, що криптовалюти будуть включені до розділу 158B Закону про прибутковий податок. Поправка поширюється на доходи, які залишалися нерозкритими протягом 48 місяців після відповідного року оподаткування. Це прирівнює їх до традиційних активів. Пропозиція набуває чинності ретроспективно з 1 лютого 2025 року.


На Балі росіяни тортурами виманили у українця криптовалюти на $214 тис. 15 грудня двома автомобілями заблокували транспортний засіб Ігоря Єрмакова. Чотири чоловіки з ножами, молотками і пістолетами витягли українця та водія з машини, зав'язали їм очі та вдягли кайданки. Потім їх відвезли на віллу, де тортурами змусили Єрмакова перевести криптовалюту з його акаунта Binance на два рахунки. Потерпілий отримав травми вуха, зап'ястя та синці на руках і голові. Після отримання криптовалюти потерпілих відпустили. Наразі поліція вживає заходів щодо встановлення їхніх особистостей та арешту підозрюваних.


Викрадачів співзасновника Ledger Девіда Балланда затримано. 21 січня його та його дружину викрали з їхнього будинку у Франції. Зловмисники зажадали €10 млн у криптовалюті від іншого співзасновника Ledger. Для серйозності намірів вони відрізали палець на руці Балланда і надіслали відео. Злочинці отримали частину викупу, проте криптовалюту відстежили, заморозили і вилучили. Балланда звільнили 22 січня, а його дружину – 23 січня. Дев’ять чоловіків і одна жінка віком від 20 до 40 років затримані. Більшість із них уже скоювали злочини, і їм загрожує довічне ув’язнення.


KuCoin виплатить $300 млн уряду США. Біржа визнала себе винною у веденні неліцензованого бізнесу з переказу грошей та отримала угоду про відстрочку судового переслідування. Згідно з позовом, біржі конфіскують $184,5 млн. Крім того, KuCoin виплатить $112,9 млн штрафу, а її засновники Майкл Ган і Ерік Танг – $2,7 млн. Вони більше не братимуть участі в управлінні біржею. Новим CEO KuCoin стане CLO компанії Б. С. Вонг. У березні прокурори звинуватили біржу та її засновників у відсутності ефективних програм із боротьби з відмиванням грошей та недотриманні вимог KYC. За даними Мін’юсту, до липня 2024 року KuCoin не вимагала ідентифікаційних документів, а співробітники біржі неодноразово заявляли, що KYC є необов’язковим, навіть у США.


На прохання БЕБ заблоковано доступ до української криптобіржі KUNA. Рішення діє до кінця воєнного стану в Україні. Михайло Чобанян, засновник біржі, у телеграм-каналі зазначив, що представників KUNA не запросили до суду, а про рішення вони дізналися від користувачів. БЕБ заявляє, що розслідує ухилення криптобіржі від сплати податків, доказом чого, за їхньою заявою, стала судово-економічна експертиза. Українську ТОВ «КУНА ЕКСЧЕНДЖ» перейменовано наприкінці 2024 року на ТОВ «МОМЕНТ ЕКСЧЕНДЖ».


Пізніше Михайло Чобанян заявив, що згортає діяльність криптобіржі KUNA. Засновник української криптобіржі повідомив у телеграм-каналі, що проєкт згортається, а не продається, і попросив клієнтів протягом двох місяців забрати кошти з платформи. Він також додав, що частина коду залишиться працювати на інших проєктах – без даних користувачів і без зв’язку з KUNA.


Crypto.com проведе делістинг USDT у Європі 31 березня. Через правила MiCA також стануть недоступними ще дев’ять токенів: WBTC (обгорнутий BTC), стейблкоїни Dai (алгоритмічний), PYUSD (PayPal), XSGD, а також PAXG (токен, забезпечений золотом). Крім того, Crypto.com делістить свої токени для ліквідного стейкінгу – CDCETH і CDCSOL. 31 січня біржа закриє можливість купівлі та поповнення цими токенами, а до 31 березня користувачам необхідно конвертувати їх. Цього тижня Crypto.com отримала ліцензію в ЄС на Мальті. У січні 2023 року біржа також провела делістинг USDT у Канаді через вимоги регулятора.


Французька влада розпочала досудове розслідування проти Binance. Паризька прокуратура вивчатиме діяльність біржі у Франції та інших країнах ЄС з 2019 до 2024 року. Binance звинувачують у відмиванні грошей, що, імовірно, пов’язано з незаконним обігом наркотиків, податковим шахрайством та іншими злочинами. Наразі Binance заперечують усі звинувачення і заявляють, що боротимуться з будь-якими претензіями, підкреслюючи, що це питання триває вже кілька років.




Сировинні

Газ

В понеділок, березневі ф'ючерси на голландському хабі TTF зросли до $602 / тис. куб. м. (+11% за тиждень). Ціна на спотовому ринку також зросла до $602/ тис. куб. м. (+12,1% за тиждень). Загальне зростання котувань відбулося минулої п’ятниці на тлі прогнозів холодної погоди, що сприяють підвищення попиту, і побоювань щодо рівня заповнення сховищ в умовах обмеженої пропозиції.


Поточного тижня, синоптики прогнозують повернення холодів в регіоні, хоча, водночас синоптики не мають чіткого уявлення про тривалість цього періоду похолодання. Тож, поки і бичачі настрої, на думку більшості учасників ринку, будуть зберігатись на ринку.


Станом на 1 лютого сховища були заповнені на 53,1% (~56,3 млрд м3) або -3,2 млрд м3 за тиждень. Зазначимо, що роком раніше сховища були заповнені майже на 71%, коли фізичні запаси, на цю ж дату, перевищували поточні майже на 18 млрд м3.


На цьому тлі, окремі країни вже розробляють політики стимулювання поповнення сховищ перед наступним опалювальним сезоном. Так, влітку Німеччина пропонуватиме субсидії імпортерам газу, а Італія готується до дострокового закінчення опалювального сезону та початку поповнення сховищ. Зазначимо також, що країни-учасниці Євросоюзу зобов'язані досягти 90% заповнення сховищ до листопада, але поточного року вони зіштовхнуться з більш жорсткою конкуренцією з боку інших споживачів в умовах поки що обмеженої глобальної пропозиції скрапленого газу.


На фоні цього, ЗМІ пишуть про те, що ЄС розглядає сценарій відновлення закупівлі російського трубопровідного газу в разі успішності переговорів між Україною та рф, щодо закінчення війни. Це має стати, на думку окремих аналітиків, в т. ч. гарантією збереження миру в майбутньому. Тож, на наступний тиждень, тренд збільшення цін, на фоні фактору більш холодної зими, ніж очікувалося, продовжать своє зростання.


Нафта

В понеділок ціна квітневих контрактів Brent зменшилась до $76,9 за бар. (-0,9% за тиждень). П’ятнична ціна на спотовому ринку зафіксувала падіння до $75,6 за бар. (-3,6% за тиждень). Ціни на нафту впали на тлі запровадження США 25% мит на товари з Мексики та Канади. Відмітимо, що виключенням стала лише канадська нафта на яку було накладено знижене мито лише в 10%.


Також з’явилась інформація у ЗМІ, що після переговорів між Трампом та президентом Мексики, введення мит з південним сусідом вже було перенесено на березень.


Відмітимо, що США імпортує з цих двох країн близько 4,5 млн барелів в день (б/д), при цьому президент наголошує на те, що країна буде намагатися досягти повної енергонезалежності, що передбачає збільшення власного видобутку мінімум на 5 млн б/д.


Поряд з цим, Дональд Трамп продовжує тиснути на країни ОПЕК щодо зниження цін та збільшення видобутку. Сьогодні, 3 лютого., має відбутись зустріч міністрів ОПЕК+, де буде оголошена поточна позиція картелю. За першочерговою інформацією ЗМІ, картель планує дотримуватися попереднього плану з поступовим відновленням видобутку з квітня 2025 року на близько 138 тис. б/д щомісяця до вересня 2026 року.


Загалом, початок торгових воєн США зі своїми торговими партнерами призведе до часткової зміни маршрутів постачання енергоресурсів, що спричинить збільшення часу логістики та загалом транспортних витрат. Надлишок мексиканської нафти, найімовірніше, продаватимуть в Азію, в той час, як канадську нафту, як очікується, продаватимуть і в Європу, і в Азію. Також можливий продаж зі знижкою для постачання у США протягом перехідного періоду.


Підсумуємо, що за поточних умов буде зберігатись значна волатильність на ринку, оскільки запровадження нових мит та, можливо, їх подальше скасування щодо Мексики та можливе повторення такого ж сценарію з Канадою зберігатиме ринок в надзвичайній напруженості. Проте, факт того, що США планують нарощувати видобуток та тиск на ОПЕК+, в середньостроковій перспективі значно обмежить можливий потенціал росту цін.



Агросировинні

Пшениця, кукурудза та соя

П’ятнична спотова ціна на м’яку пшеницю на Чиказькій товарній біржі зросла до 213 $/тонну (+2,8% за тиждень). Березневі ф’ючерси на Паризькій товарній біржі (на борошномельну пшеницю MATIF (№ 2) зросли до 240 $/тонну (+3,2% за тиждень).


Американська кукурудза впала на 0,9% за тиждень до 188 $/тонну (спот). Спотова ціна сої зменшилась до 371 $/тонну (-1,4% за тиждень).


Ціни на пшеницю в США зросли, при цьому ціни на пшеницю в Європі, рф та Україні також показали потенціал здорожчання. Воно відбулося на тлі погіршення прогнозів щодо російського експорту, оскільки консалтингова компанія "Совекон" повідомила в четвер, що переглянула прогноз експорту російської пшениці на поточний сезон 2024/2025 з 43,7 млн т до 42,8 млн т. Поряд з цим, учасники ринку висловили занепокоєння з приводу шкоди, завданої заморозками посівам озимої пшениці в деяких частинах пшеничного поясу США, що може призвести до зниження врожайності пшениці в регіоні.


Ціни та сою та кукурудзу частково впали на тлі новин про запровадження мит США на товари з Канади, Мексики на 25% та КНР – 10%. В результаті, це може значною мірою вплинути на ціну сої – понад 50% експорту з США направляється в КНР та пшениці – 10% експорту направляється в КНР та 17% в Мексику.


Кукурудза при цьому буде найменш схильна до впливу нових тарифних обмежень, оскільки близько 85% врожаю переробляється всередині країни, однак понад 35% експорту етанолу у 2024 році було відправлено до Канади. При цьому, навіть залишкові 15% експорту кукурудзи перевищують фізичні обсяги експорту як сої, так і пшениці (5% направляється в КНР та 40% в Мексику).


Водночас як вище зазначалось, тарифи на товари з Мексики можуть бути відстрочені чи, можливо, навіть скасовані взагалі, щодо Канади можлива така ж стратегія. Це в результаті знову нормалізує ринок, оскільки товарооборот с/г продукцією США з КНР наразі значно обмежений. При цьому, в найближчий місяць ринок, ймовірно, залишатиметься волатильним, оскільки США будуть активно тиснути на торгових партнерів для вибивання нових торгівельних умов.



Україна: Ринок праці





Україна: Енергетика








Україна: Нерухомість





Україна: Курс


Доступ до повної версії WEEKLY можна отримати за посиланням.



Вас також може зацікавити:





Comentarios


bottom of page