top of page
Фото автораUEO Design

Weekly+FX #196 — 01.07.2024

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

Ключові фондові індекси закрились різнонаправлено. Інвестори у США та ЄС отримують підтвердження зниження інфляції, проте водночас сигнали про сповільнення ділової активності. Настрої прив’язані до ступеня зниження ділової активності, чи достатньо цього лише для скорочення інфляції, чи економіки наближаються до рецесії. Наразі думки представників ФРС та ФРБ щодо облікових ставок розділились.


США

Ділова активність. Індекс ділової активності у виробничому секторі (PMI) від ISM у червні залишився у негативному діапазоні — 48,5 (нижче 50 — скорочення). Це на 0,2 пункту нижче за результат травня, та на 0,7 пункту нижче очікувань.


Обсяги продажів нового житла після зростання на 2% у квітні — у травні впали на 11,3% (м-м), рекордно швидкі темпи скорочення з вересня 2022 року. Щобільше, обсяги незавершених продажів (індикатор, який формує динаміку продажів за 1-2 місяці) також знизились на 2,1% (м-м), проти очікуваного зростання на 0,6%. Композитний індекс цін на нерухомість (S&P/CS Composite-20 у травні сповільнився до +7,2% (р-р), після +7,5% (м-м) у березні.


Інфляція. Ціновий індекс витрат на особисте споживання (PCE, який точніше за CPI відображає зміну цін на споживчий кошик) у травні залишився незмінним — незначно знизившись на 0,01% (м-м). У річній динаміці PCE зріс на 2,6%, на 10 б.п. нижче, ніж у квітні. Базовий показник, який виключає волатильні енергоресурси та харчові продукти зріс на 0,1% (м-м). У річній динаміці — до 2,6% (р-р), на 20 б.п. нижче за результат квітня.


Акції. За останній тиждень індекс широкого ринку S&P500 зріс на 0,2%, NASDAQ-100 — підвищився на 1,1%, проте Dow Jones — знизився на 0,74%. По непідтвердженій інформації ФРС розглядає зниження вимог до капіталу банків, які до цього були презентовані після регіональної банківської кризи в березні 2023 року. Щобільше ФРС заявила, що всі 31 найбільші американські банки, позитивно пройшли стрес-тестування, що потенційно дозволяє збільшити дивіденди: JPMorgan планує підвищити квартальні дивіденди на 8,7% до $1,25, Morgan Stanley — на 8,8% до $0,925, Goldman Sachs — на 9,1% до $3, Citigroup — на 5,7% до $0,56.


Облігації. Член Ради керівників ФРС Мішель Боуман заявила, що не прогнозує зниження ставок цього року, тоді як голова ФРБ Атланти Рафаель Бостік заявив, що, як і раніше, вважає, що умови, швидше за все, вимагатимуть зниження ставок у Q4 2024. Голова ФРБ Сан-Франциско Мері Дейлі попередила, що інфляція — не єдиний ризик, з яким стикається економіка, ринок праці наближається до точки зламу, що може означати зростання безробіття.


Європа

Європейський STOXX600 знизився на 1,4%. Інфляція знижується через сповільнення зростання цін на паливо та харчові продукти. У Франції споживча інфляція за попередніми даними в червні знизилась до 2,5% (р-р) з 2,6% у травні; в Іспанії — до 3,5% (р-р) з 3,8%.


Рівень безробіття у Німеччині у червні зріс на 10 б.п. до 6%, рекордного рівня за останні три роки


Японія

Японський Nikkei225 зріс на 2%. Єна девальвувала на 1,3% до 160,96 JPY/USD, рекордно низького рівня з 1986 року. Обсяги коротких позицій інвесторів, які ставлять на подальше зниження єни на рекордному рівні з 2007 року. Дисбаланс облікових ставок: 5,5% у США, проти 0,1% у Японії, — залишається одним із ключових факторів послаблення валюти.



Crypto Recap

Криптовалютний ринок схоже знайшов фундамент для відскоку. Проте інвестори побоюються тиску продавців. Криптовалютна біржа Mt.Gox анонсувала виплату 142 тис. BTC постраждалим інвесторам. З 1 липня набули чинності регуляції для стейблкоїнів з пакета MiCa, що потенційно підірве усталені позиції стейблкоїна USDT на користь USDC або EURC. Країни активізували зусилля щодо запуску регуляцій крипторинку: Туреччина, ОАЕ, Болівія, США.


За тиждень BTC зріс на 4,2% до $62,8 тис., а Ethereum - на 3,7% до $3,3 тис. Відтоки з криптопродуктів склали $30 млн за тиждень, сповільнившись після $0,6 млрд за два попередні.


Податкова США затвердила систему звітності для крипто-брокерів. З 1 січня 2025 року торгові платформи, сервіси кастодіальних гаманців повинні розкривати податковій інформацію про транзакції клієнтів. З 2026 року брокери зобов'язані відстежувати прибуток клієнтів на основі вартості купівлі токенів. Операції з NFT на суму менше ніж $600 на рік, і з ліцензованими стейблкоїнами на суму до $10 тис. - не входитимуть до звітності. Після 1 січня 2026 року також необхідно звітувати про угоди з нерухомістю оплачених криптовалютою.


Влада штату Луїзіана заборонила цифровий долар і врегулювала діяльність майнерів. Із серпня 2024-го в американському штаті Луїзіана заборонено використовувати цифровий долар та інші CBDC. Штат не може брати участь у тестуванні CBDC. Громадяни Луїзіани можуть витрачати і приймати цифрові активи як валюту без будь-яких юридичних перешкод для транзакцій. Закон також підтримує діяльність з видобутку BTC у промислових зонах з метою залучення інвестицій. Заборонено діяльність іноземних компаній або осіб, які займаються майнінгом. Вони зобов'язані зупинити діяльність до серпня 2025 року.


Конгресмен США вніс законопроект про сплату податків у біткоїнах. Конгресмен запропонував дозволити фізичним особам оплачувати податки в біткоїнах (BTC). З вересня 2022 року сплатити податки в криптовалюті (Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash і Litecoin) можна в штаті Колорадо.


Бразильський банк Nubank додав підтримку Lightning Network для 100 млн клієнтів. Nubank анонсував угоду з платіжним сервісом Lightspark. Завдяки партнерству понад 100 млн клієнтів у Латинській Америці зможуть здійснювати платежі в мережі Lightning Network. Lightspark у рамках співпраці з Nubank інтегрувала платіжний стандарт Universal Money Address у мережі Lightning Network, що дасть користувачам можливість перераховувати кошти на адреси, схожі за форматом на e-mail.


ОАЕ можуть заборонити криптовалюти. ЦБ ОАЕ оновив регуляції щодо обігу та ліцензування стейблкоїнів. У документі прописано заборону на продаж товарів і послуг за цифрові активи. Виняток - ліцензовані токени, забезпечені дирхамами, і токени, ліцензовані в іншій країні, але останні можуть використовуватися тільки для придбання іншого цифрового активу.


Парламент Туреччини ухвалив закон про ліцензування постачальників криптопослуг. Постачальники криптопослуг зобов'язані надавати правоохоронним органам доступ для відстеження переказів коштів клієнтів. Також постачальники зобов'язані будуть впровадити механізми для арешту коштів клієнтів. Криптоактиви клієнтів не можуть бути заарештовані або закладені через борги постачальників. Постачальники криптопослуг зобов'язані отримувати ліцензії від Ради з ринків капіталу, а також агентства фінансового регулювання і нагляду Туреччини. За порушення закону передбачено штрафи від $7,5 тис. до $182,6 тис. і тюремне ув'язнення на строк від 3 до 5 років. Законопроєкт надіслано на схвалення Реджепу Ердогану, очікується, що він набуде чинності до кінця тижня.


Coinbase подала позови проти SEC і FDIC. Coinbase звинувачує агентства в порушенні Закону про свободу інформації (FOIA). Вони не відповіли на запити криптобіржі про погляди SEC на Ethereum, зокрема про його перехід на механізм консенсусу PoS. Coinbase має намір отримати доступ до внутрішніх записів SEC і FDIC. Криптобіржа вважає, що регулятори чинили тиск на банки з метою відмовити криптовалютним компаніям у доступі до федеральної банківської системи.


Обвинувачені у справах SEC зможуть вимагати розгляду в суді присяжних. Верховний суд США постановив, що обвинувачені SEC у справах шахрайства можуть вимагати розгляду справи у федеральному суді за участю присяжних.


Болівія легалізувала криптоплатежі для фінансових установ. Центральний банк Болівії анулював резолюцію 2020 року, яка забороняла використання BTC та інших криптовалют. ЦБ додав, що тепер банки можуть проводити транзакції з криптовалютою, однак зазначив, що криптовалюти не вважаються законним платіжним засобом.


WhiteBIT випустила освітні документи НаУКМА на блокчейні Whitechain. Випускники першої у Східній Європі університетської програми "Блокчейн-технології" отримали токенізовані NFT дипломи на блокчейні Whitechain. Це перший випадок в Україні реєстрації освітніх документів у блокчейні. Студенти вивчали: криптографію, алгоритми розподіленого обміну криптовалют на основі смарт-контрактів (DeFi), їхню розробку та технічні інструменти регулювання криптовалют на ринку.







Сировинні

Газ

У понеділок серпневі ф'ючерси на голландському хабі TTF залишалися стабільними з незначним спадом до $393 за тисячу кубометрів (-1,3% за тиждень). Ціна на спотовому ринку також частково зменшилася – до $391 за тисячу кубометрів (0,9% за тиждень). Ціни на газ у Європі знижуються на тлі сильної пропозиції ЗПГ.


Водночас відмітимо, що зберігаються ризики можливого припинення постачання російського газу в Європу через Україну, що надає деяку підтримку цінам. Ринок очікує, що з великою ймовірністю відбудеться припинення російського трубопровідного імпорту до кінця 2024 року або через арбітражні рішення, які не дозволяють компаніям ЄС платити "Газпрому" за отриманий газ, або через фізичне пошкодження трубопровідної інфраструктури в районі Суджі (південь Курської області).


На тлі спекотної погоди в Азії посилюється конкуренція за ЗПГ, що додатково підтримуватиме ціни в короткостроковій перспективі.


Однак зазначимо, що в першій половині року Китай значно наростив імпорт газу після значного падіння цін після успішного проходження зими у Європі. Так, за перші п'ять місяців 2024 року імпорт газу в країну досяг рекордного рівня – 55 млн тонн проти 47 млн тонн роком раніше (+17% р/р в еквіваленті ЗПГ).


Цей обсяг було отримано як сухопутними трубопроводами, так і морським шляхом. Внутрішній видобуток в країні також досягнув рекордних 76 млн тонн проти 72 млн тонн роком раніше (+5,5% р/р).


Так, в умовах сповільнення економіки рівень споживання газу з боку домашніх господарств і промисловості також зменшився. Таким чином, більша частина додаткового імпортного газу була спрямована для поповнення внутрішніх сховищ, що, як і з європейським ринком, додатково тиснутиме на ціни ближче до опалювального сезону.


Станом на 29 червня сховища були заповнені на 77% (~80,75 млрд м³) або +2,1 млрд м³ за тиждень, що є рекордним рівнем для цієї пори року і продовжуватиме створювати значний тиск на ціни.


Нафта

У понеділок ціна вересневих контрактів Brent зросла до $85,6 за барель (+1,1% за тиждень). Ціна на спотовому ринку частково зменшилася до $85 за барель (-0,3% за тиждень). Ціни на нафту продовжили поступове зростання на тлі очікувань досягнення піку літнього споживання та скорочення видобутку ОПЕК+, хоча зростання цін було обмежене збільшенням видобутку іншими виробниками.


Минулої п’ятниці Управління енергетичної інформації США (EIA) повідомило, що видобуток нафти й попит на основні продукти зросли до чотиримісячного максимуму у квітні, тим самим підтримавши ціни, зважаючи на те, що сезонний пік споживання припадає саме на літо. Це своєю чергою підтримало попередні очікування ринку щодо ймовірного дефіциту в третьому кварталі, оскільки транспорт і попит на кондиціювання повітря влітку вичерпають попередньо накопичені запаси палива.


Надії на швидше зниження процентної ставки ФРС і зростання геополітичної напруженості в Європі, а також між Ізраїлем і ліванською "Хезболлою" також підтримують ціни.






Агросировинні

Пшениця, кукурудза та соя

Спотова ціна на м’яку пшеницю на Чиказькій товарній біржі впала до $204 за тонну (-2,4% за тиждень). Водночас вересневі ф’ючерси на Паризькій товарній біржі (на борошномельну пшеницю MATIF №2) зросли до $247 за тонну (+1,2% за тиждень).


Американська кукурудза різко впала на 7,8% за тиждень до $158 за тонну (спот). Ціна на липневі ф’ючерси чорноморської кукурудзи зафіксована на рівні $221 за тонну. Спотова ціна сої зменшилася на 0,9% до $417 за тонну.



Ф'ючерси на пшеницю, кукурудзу та сою знизилися на фоні публікації звіту Міністерства сільського господарства США (USDA), який показав більші, ніж очікувалося, посівні площі кукурудзи через сприятливу весняну погоду. Це передбачає потенційне збільшення пропозиції кукурудзи, що чинитиме знижувальний тиск на ціни, в тому числі інших зернових, як пшениця.


Запаси кукурудзи, сої та пшениці в США станом на 1 червня досягли рекордного рівня за останнє десятиліття. За даними USDA, запаси сої склали майже 0,967 млрд бушелів (26,3 млн тонн), коли аналітики очікували 0,962 млрд бушелів (+0,5%). Запаси пшениці склали 0,702 млрд бушелів (19,1 млн тонн) проти очікуваних 0,684 млрд бушелів (+2,6%).


Європейська комісія підвищила прогноз виробництва м'якої пшениці у 2024 році на 1,7 млн тонн до 121,9 млн тонн (+1,4%). Прогноз виробництва кукурудзи було знижено на 3,8 млн тонн до 64,8 млн тонн (-5,8%), ячменю – на 0,5 млн тонн до 53,4 млн тонн (-1%).


Відповідно, збереження високих перехідних запасів разом з покращенням прогнозів майбутнього врожаю створило значний тиск на ціни в умовах, коли прогнози зростання споживання продовольства в умовах збереження високих процентних ставок залишаються більш стриманими.





Україна: Ринок праці






Україна: Енергетика






Україна: Нерухомість






Україна: Курс

Динаміка офіційного курсу

За минулий тиждень гривня ослабла на 0,5% відносно долара США (повернувшись до показників середини червня), з 40,45 UAH/USD (на 24.06) до 40,64 UAH/USD (на 02.07). Відносно євро гривня втратила 1%, знизившись з 43,23 UAH/EUR (на 24.06) до 43,69 UAH/EUR (на 02.07).


Міжбанк

Протягом минулого тижня гривня залишалася у відносно стабільному коридорі 40,45-40,65 UAH/USD. Протягом 24-28 червня як попит, так і пропозиція валюти зросли. Пропозиція валюти склала $216 млн/добу (порівняно з $207 млн/добу за тиждень до того), зростання було зумовлене переважно сезонними чинниками, пов’язаними з попитом бізнесу на гривню для оплати зарплати та сплати податків. Попит виріс до $279 млн/добу (порівняно з $272 млн/добу у попередній тиждень).


Протягом 24-28 червня інтервенції НБУ скоротилися до $670 млн (проти $723 млн та $898 млн протягом попередніх двох тижнів). Сумарно за червень обсяг інтервенцій склав близько $3 млрд ($3,1 млрд за травень).



Зростання котирувань на міжбанку протягом 1-2 липня (до 40,8 UAH/USD на піку) було зумовлене притоком бюджетної гривні до компаній (розрахунки з міжнародними та внутрішніми контрагентами). Такий притік став можливим в результаті отримання Україною міжнародного фінансування протягом минулого тижня: 27 червня Україна отримала 1,9 млрд євро від ЄС у межах Ukraine Facility, а 28 червня МВФ погодив виділення $2,2 млрд у рамках четвертого перегляду програми Механізму розширеного фінансування.

Інші фактори впливу на обмінний курс в коротко- та середньостроковому періоді детально описані у попередньому огляді від 25 червня.


Щодо курсових очікувань, то поточний консенсус-прогноз FocusEconomics (червень 2024) передбачає обмінний курс у 41,0 UAH/USD на кінець року. Ми очікуємо, що НБУ не проводитиме суттєвого ослаблення гривні, щоб уникнути перетоку у валютні інструменти. З огляду на поточну динаміку, у кінці другого – третьому кварталі 2024 року новий коридор для гривні може сформуватися на рівні 40,5-41,5 UAH/USD (за аналогією до попередніх коридорів, коли рівень «підтримки» був на 50 копійок вище за рівень «спротиву» попереднього коридору). Щодо кінця року, то ми очікуємо, що гривня може закріпитися у коридорі 41-42 UAH/USD (+/- 1 грн).


Готівковий ринок

Протягом попереднього тижня готівкова гривня залишилася без змін на рівні 40,76-40,84 UAH/USD. Спред між офіційним і готівковим курсом знизився до рівня 0,7%. Попит населення на готівкову валюту зберігся на рівні минулого тижня, тож за 24-28 червня чиста купівля населенням готівкової валюти склала $214 млн ($214 млн у попередній тиждень).


Після рекордного обсягу чистої купівлі валюти населенням у травні ($0,97 млрд), попит на готівкову валюту протягом червня поступово скоротився до $0,88 млрд (на рівні січня 2024 року).



USDT

Станом на 2 липня курс обміну готівкового долара в безготівковий USDT (Київ) становили 1,0386 для TRC20 та 1,0324 для ERC20. Курс обміну для TRC20 та ERC20 в готівковий долар склав 1,0149 та 1,0153 відповідно. Відмітимо, що за тиждень відбулось суттєве зниження премії за крипто-долар, порівняно з готівковим.


Євро

Євро протягом попереднього стабілізувався на рівні 1,0738 USD/EUR (1,0732 на 25 червня). На внутрішньому готівковому ринку, євро залишився без змін на рівні 43,87-44,01 UAH/EUR.


Євро втратив близько 1,3% з того часу, як французькі крайні праві здобули перемогу на виборах до Європейського парламенту на початку червня. Результати виборів у Європарламенті спонукали президента Еммануеля Макрона оголосити про проведення дочасних внутрішніх виборів. Наразі спостерігається незначне покращення настроїв інвесторів, спричинене тим, що крайньо правий лідер Марін Ле Пен та її партія Національний збір не отримали абсолютної більшості у першому турі. Однак, зараз увага зосереджена на обережності через наближення другого туру парламентських виборів, що відбудуться цієї неділі.


У першому турі крайні праві отримали 33,1% голосів. Новий лівий Народний Фронт здобув приблизно 28%, тоді як центристське об'єднання Макрона залишилося лише з 20,7% голосів. Побоювання виборців у Франції, такі як імміграція, інфляція та висока вартість життя, дуже нагадують проблеми, з якими стикаються американці.


Для інвесторів є серйозні занепокоєння, що уряд під керівництвом крайніх правих або лівих може призвести до збільшення витрат у рамках фіскальної політики, що сприятиме зростанню бюджетного дефіциту. Існують також занепокоєння щодо довгострокового майбутнього євро. Наразі євро трохи зміцнів, хоча і залишається слабшим, ніж до оголошення виборів. За словами більшості аналітиків, найкращим сценарієм для ринків було б утворення парламенту без чіткої більшості, що не призведе до значних політичних досягнень, але збереже статус-кво.



Вас також може зацікавити:







Comments


bottom of page