Розділи
СВІТ
УКРАЇНА
Міжнародні ринки
США
Ділова активність. Індекс ділової активності у виробничому секторі (PMI) від ISM у червні залишився у негативному діапазоні — 48,5 (нижче 50 — скорочення), найнижче значення з лютого 2024 року. Активність у секторі послуг знизилась з показника у 53,8 (травень) до 48,8 — найнижчого рівня з ковідного 2020 року. Думки респондентів пояснюють скорочення високими цінами на паливо та погіршенням настроїв споживачів, проте ISM заявили, що падіння може виявитись аномалією і відіграти у липневому опитуванні. Для порівняння індекс конкурентів (S&P Global) зафіксував для сектору послуг показник 55,3, після 54,8 у травні.
Обсяги промислових замовлень у травні знизились на 0,5%, проти очікуваного зростання на 0,2%.
Ринок праці. Кількість нових робочих місць, згідно з офіційними даними, у червні зросла на 206 тис., що на 15 тис. перевищило очікування. Проте кількість зайнятих у приватному секторі зросла на 136 тис., що на 24 тис. нижче за консенсус. При цьому рівень безробіття зріс на 10 б.п. до 4,1%, рекордного рівня з листопада 2021 року. Показник від ADP демонструє підвищення кількості зайнятих на 150 тис., що на 13 тис. нижче за очікування. Кількість відкритих вакансій на ринку праці зросла з 7,9 млн до 8,14 млн, що на 0,1 млн вище за очікування.
Акції. За останній тиждень індекс широкого ринку S&P500 оновив рекордне значення. Індекс зріс на 0,2%, а технологічний NASDAQ-100 — підвищився на 3,6%, а Dow Jones (найбільші компанії) — підвищився на 0,7%.
Облігації. Дохідність 10Y облігацій залишається незмінною на рівні 4,3-4,4%.
Європа
Європейський STOXX600 зріс на 1%. Голова ЄЦБ Крістін Лагард дала інвесторам причини сумніватись про наміри ЦБ до зниження ставок. Вона зазначила, що Європа досі стикається з невизначеностями щодо інфляційного тиску. Вона додала, що ЄЦБ знадобиться час, щоб зібрати дані, і бути впевненими у тому, що інфляційні ризики минули. Після публікацій протоколів червневого засідання ЄЦБ, стало відомо, що деякі члени виступили проти першого зниження ставки з 2019 року. Вони аргументували це раптовим зростанням заробітних плат, та стійкою інфляцією.
У травні обсяги промислового виробництва у Німеччині впали на 2,5% (м-м), проти очікуваного зростання на 0,2%, у Франції — впали на 2,1%.
Японія
Японський Nikkei225 зріс на 3,4%. Витрати домогосподарств знизились у травні на 1,8% (р-р), проти очікуваного зростання на 0,1%. ВВП Японії у Q1 2024 знизився на 2,9% (р-р), проти попередньої оцінки у 1,8% (р-р). Ключовий драйвер перегляду — сектор будівництва.
Китай
Китайський SSE Composite впав на 0,6%. Обсяги продажів на первинному ринку нерухомості у червні знизились на 17% (р-р), проти скорочення на 34% (р-р) у травні. Демонструючи потенційний злам тренду для забудовників, після травневого пакета допомоги від держави.
Crypto Recap
Криптовалютний ринок зайшов у зону турбулентності. Кредитори Mt.Gox і уряд Німеччини продають BTC. За тиждень BTC знизився на 9,0% до $57,2 тис., а Ethereum - на 11,2% до $3,1 тис. Притоки в криптопродукти склали $0,4 млрд за тиждень, перервавши негативний тренд трьох попередніх тижнів. Найпопулярніші монети на coinmarketcap за 7 днів: Hamster Kombat (ігрова монета однойменного проекту), Blum (токен децентралізованої біржі), LayerZero (вирішення проблем сумісності між різними блокчейнами).
Німеччина і кредитори Mt.Gox продають BTC. Уряд Німеччини перевів 1,3 тис. BTC ($75 млн) на централізовані біржі Bitstamp, Kraken і Coinbase та ще 1,7 тис. BTC ($98 млн) на невідому адресу. За даними Arkham, уряд Німеччини володіє 40,4 тис. BTC ($2,3 млрд). У січні Німеччина конфіскувала 50 тис. BTC у піратського кіносайту Movie2k. Загальні зобов'язання перед клієнтами становлять 142 тис. BTC ($8,2 млрд), 143 тис. BCH ($0,49 млрд) і 69 млрд JPY ($0,43 млрд). Засновник Tron Джастін Сан висловив готовність придбати BTC в уряду Німеччини для зменшення впливу на ринок.
USDC і EURC відповідають MiCA, Tether планує виконувати нові вимоги. CEO Circle Джеремі Аллейр оголосив, що вони отримали ліцензію від французького банківського регулятора на випуск електронних грошей, що відповідає вимогам MiCA. Circle емітує стейблкоїни USDC ($32,5 млрд, другий після USDT ~$110 млрд) і EURC ($38,3 млн, забезпечений євро). CEO Tether Паоло Ардоіно вважає, що нові вимоги ускладнять роботу емітентів стейблкоїнів у ЄС. Також Ардоіно заявляв, що співпрацює з партнерами в ЄС для інтерпретацій і виконання нових регуляцій.
Суддя Емі Берман Джексон відхилила звинувачення SEC проти Binance, які стосувалися продажів BNB на вторинному ринку і транзакцій зі стейблкоїном BUSD. Джексон зазначає, що, якщо монета мала ознаки цінного паперу, це не означає, що вона завжди залишатиметься такою. Суддя однак продовжила справу за звинуваченнями SEC щодо первинної пропозиції монет, BNB Vault, послуг стейкінгу, відсутності реєстрації та шахрайства.
Mantra токенізує нерухомість забудовника з ОАЕ на $500 млн. Перший етап токенізації торкнеться Keturah Reserve у Мейдані, Дубай. У рамках нього буде продано будівлю вартістю $75 млн . Прибутковість інвесторів складе 8% річних, а також додаткові токени Mantra (OM).
13 із 25 найбільших хедж-фондів США вклалися в BTC-ETF. 534 компанії, включно з хедж-фондами, пенсійними та страховими фондами з активами понад $1 млрд, володіють BTC-ETF. На кінець Q1 2024, 13 із 25 найбільших хедж-фондів США сумарно тримають 38,4 тис. BTC, вартістю $2,4 млрд. Millennium Management володіє 27,3 тис. BTC вартістю $1,7 млрд, що становить 2,5% від їхніх загальних активів у $67,7 млрд.
54% хешрейту BTC надходить від китайських майнінгових пулів. CEO CryptoQuant Кі Ен Джу заявив, що частка США в хешрейті BTC становить 33%, а Китай залишається лідером з 54%. При цьому не всі учасники китайських пулів - резиденти Китаю. Інвестор Деніел Баттен спростував твердження про заборону майнінгу в Китаї, заявивши, що заборона була тимчасовою і немає доказів її закріплення в законодавстві. Він зазначив, що більшість китайських майнерів працюють зі схвалення уряду. У його звіті зазначено, що понад 15% хешрейту BTC надходить із Китаю.
Експерти також зазначили, що Китай призупинив публікацію частини даних про генерацію відновлюваної енергії. Китайські інвестори активно розгортають обчислювальні потужності в Африці. В Ефіопії вони становлять 90%. Країна входить у топ-5 з майнінгу з обчислювальними потужностями 400-420 МВт.
Базельський комітет до кінця місяця представить стандарт звітності про криптовалюти для банків. Комітет заявив, що затвердив зміни, які почнуть діяти з 1 січня 2026 року. Раніше йшлося про те, що банки будуть зобов'язані забезпечувати криптовалюти, як BTC (без забезпечення), 1 до 1, що зробило б надання послуг, пов'язаних з ними, недоцільними. Після запуску, банки будуть зобов'язані розкривати якісну та кількісну інформацію про криптоактиви на їхньому балансі або зберіганні. У новій регуляції буде оновлено вимоги для стейблкоїнів, щоб відповідати групі 1b (більш низьке забезпечення).
EBA оновило посібник з Travel Rule для постачальників криптопослуг. У 2023 році ЄС розширив Travel Rule на перекази криптоактивів. У липні 2024 року Європейське банківське управління (EBA) опублікувало інструкцію з Travel Rule для постачальників криптовалютних послуг та їхніх посередників. Документ описує, яку інформацію мають збирати платіжні посередники і як визначати транзакції, які підпадають під Travel Rule. Правила набудуть чинності з 30 грудня 2024 року.
Губернатор ветував заборону на CBDC у Північній Кароліні. Губернатор штату Рой Купер наклав вето на законопроєкт Палати представників. Він забороняв використання в штаті CBDC, випущених ФРС. Купер назвав законопроєкт передчасним і розпливчастим. У червні Палата представників (109 голосів проти 4) і Сенат штату (39 проти 5) практично одноголосно підтримали заборону на введення в штаті CBDC. Головний аналітик Blockware Solutions Мітчелл Ескью заявив, що Купер наклав вето тому, що його опонент, віцегубернатор республіканець Марк Робінсон, підтримує законопроєкт.
Сировинні
Газ
У понеділок серпневі ф'ючерси на голландському хабі TTF залишилися стабільними з незначним спадом до $389 за тисячу кубометрів (-1% за тиждень). Ціна на спотовому ринку також частково зменшилася – до $384 за тисячу кубометрів (-1,7% за тиждень). Ціни на газ у Європі продовжили незначний спад на тлі сильної пропозиції СПГ та нарощування постачання з Норвегії.
Позаплановий простій на норвезькому родовищі Усеберг мав закінчитися минулої суботи, що покращить пропозицію з цього тижня. Крім того, попит на газ для потреб електроенергетики у Великій Британії різко впав, скоротившись на 26 млн кубометрів на добу через значне збільшення вітрогенерації: з 4,1 ГВт у понеділок до 10,2 ГВт у вівторок.
Ринки стежать за впливом тропічного шторму Берил, наближення якого до узбережжя Техасу призвело до тимчасового припинення роботи низки американських ЗПГ-підприємств. Хоча наразі немає впливу на глобальну пропозицію ЗПГ, ризик зберігається, що підтримує ціни.
Станом на 6 липня сховища були заповнені на 78,8% (~82,7 млрд кубометрів) або +1,9 млрд кубометрів за тиждень, що залишається рекордним рівнем для цієї пори року і продовжуватиме створювати значний тиск на ціни.
Нафта
У понеділок ціна вересневих контрактів Brent залишилася на рівні $85,7 за барель (+0,1% за тиждень). Водночас ціна на спотовому ринку зросла до $86,6 за барель (+1,8% за тиждень). Спотові ціни на нафту зросли через прихід тропічного шторму Берил в Техас – найбільший нафтодобувний регіон США. Внаслідок урагану відбулося тимчасове закриття нафтових портів, призупинення роботи НПЗ та іншої дотичної інфраструктури.
Ф'ючерси залишаються сталими на тлі збереження позитивних очікувань щодо попиту, оскільки з липня в США розпочався літній автомобільний сезон, коли американці виїжджають у відпустки. Очікується, що на цьому тлі значно зросте попит на бензин. Американська автомобільна асоціація прогнозує, що кількість автомобільних поїздок у період відпусток буде на 4,8% більшою, ніж у 2023 році.
Ринок також оптимістично очікує можливе зниження процентних ставок ФРС уже у вересні, що може підтримати економічне зростання.
Варто зазначити, що посилення побоювань з приводу тотальної війни на Близькому Сході (між Ізраїлем і "Хезболлою") додатково підтримує ціни.
Залізна руда
Липневі ф’ючерси на залізну руду CFR China 62% відновилися до $111,3 за тонну (+4,2% за тиждень). На ринку металургії спостерігаємо 3,9% та 1% спад цін на американську сталь та турецьку арматуру ($663 та $579,5 за тонну відповідно). Ціна китайської сталі незначно зросла до $522 за тонну (+0,7% за тиждень).
Ціни на залізну руду відновилися на тлі кращих макроекономічних даних по Китаю та надій на нові заходи щодо стимулювання економіки. Так, глобальний індекс менеджерів із закупівель (PMI) у виробничому секторі Caixin/S&P зріс до 51,8 у червні з 51,7 попереднього місяця, що стало найшвидшим зростанням із травня 2021 року і перевершило прогнози аналітиків у 51,2.
Офіційний індекс ділової активності в обробній промисловості залишився незмінним із травня та становив 49,5 у червні, що все ще нижче позначки 50, яка розділяє зростання і спад.
Крім того, влада Китаю минулого тижня представила нові заходи щодо зниження вартості купівлі житла через зниження відсоткових ставок за іпотекою і мінімального коефіцієнта початкового внеску, що додатково має допомогти у стабілізації проблемного ринку нерухомості.
Ринок також покладає надії на можливість більш рішучих заходів зі стимулювання економіки на третьому пленумі КПК, який відбудеться з 15 по 18 липня, де можновладці КНР опрацюють довгострокові цілі розвитку країни.
Водночас найбільш негативним фактором для ринку є надлишок пропозиції залізної руди, який не абсорбується наявним попитом у Китаї, що призводить до збільшення портових запасів руди.
Китай – найбільший імпортер залізної руди та виробник сталі у світі.
Агросировинні
Україна: Ринок праці
Україна: Енергетика
Україна: Нерухомість
Україна: Курс
Динаміка офіційного курсу
За минулий тиждень гривня ослабла на 0,6% відносно долара США до 40,70 UAH/USD станом на 09.07 (із 40,45 UAH/USD на 01.07). Відносно євро гривня втратила 1,9%, відкотившись до 44,08 UAH/EUR на 09.07 (із 43,27 UAH/EUR на 01.07).
Міжбанк
Протягом минулого тижня курс на міжбанку перейшов у коридор 40,55-40,75 UAH/USD. Разом з тим, сальдо торгів на ринку (між клієнтами банків – імпортерами та експортерами) покращилося: дефіцит валюти за 1-5 липня зменшився до $283 млн із $312 млн за рахунок скорочення попиту до $261 млн/добу (із $279 млн/добу). Збалансування ринку призвело до скорочення інтервенцій за 1-5 липня до $631 млн (порівняно з $670 млн та $723 млн протягом попередніх двох тижнів).
Зростання курсу протягом 8-9 липня було зумовлене слабкою пропозицією з боку НБУ при зростанні попиту на гривню, що спричинено притоком бюджетної гривні до компаній після значного притоку міжнародного фінансування у червні та на фоні очікувань щодо притоку $2,2 млрд від МВФ у липні. Інші фактори впливу на обмінний курс у коротко- та середньостроковому періоді детально описані у огляді від 25 червня.
Щодо курсових очікувань, липневий консенсус-прогноз FocusEconomics передбачає обмінний курс 41,57 UAH/USD на кінець року (41,00 UAH/USD згідно з червневим консенсусом). Ми очікуємо, що НБУ не проводитиме суттєвого ослаблення гривні, щоб уникнути перетоку у валютні інструменти. З огляду на поточну динаміку, ми очікуємо збереження гривні в коридорі 40,5-41,5 UAH/USD у середньостроковому періоді. Уже з другої половини червня 7-денна ковзна середня курсу перевищила 40,5 UAH/USD. Щодо кінця року, ми очікуємо, що гривня може закріпитися в коридорі 41-42 UAH/USD (+/- 1 грн).
Міжнародні резерви у червні
За підсумками червня 2024 року міжнародні резерви НБУ склали $37,9 млрд, знизившись з $39 млрд за підсумками травня. Згідно з розрахунками НБУ, такий обсяг резервів забезпечує 4,9 місяця майбутнього імпорту.
Основним фактором зниження резервів, як і минулого місяця, було суттєве зростання присутності НБУ на валютному ринку: інтервенції Нацбанку склали близько $3 млрд. Разом з тим, у червні суттєво збільшилися надходження на рахунки уряду – було залучено $2,4 млрд (із яких $2 млрд в межах інструменту Ukraine Facility, $0,4 млрд від розміщення валютних ОВДП, ще $3 млн від Світового банку). На погашення і обслуговування боргу припало $0,7 млрд, з яких $0,32 млрд припало на валютні ОВДП, а також $0,24 млрд на розрахунки з МВФ. Крім того, резерви зросли на $0,1 млрд внаслідок переоцінки.
Готівковий ринок
Протягом попереднього тижня готівкова гривня ослабла відносно долара паралельно з динамікою на міжбанку на 0,4% до 40,91-41,00 UAH/USD на 08.07 (із 40,76-40,84 UAH/USD на 01.07). Спред між офіційним і готівковим курсом зберігся на рівні 0,7%. Попит населення на готівкову валюту знизився відносно минулого тижня: за 1-5 липня чиста купівля населенням готівкової валюти склала $201 млн ($211 млн у попередній тиждень).
Після рекордного обсягу чистої купівлі валюти населенням у травні ($0,97 млрд), попит на готівкову валюту протягом червня поступово скоротився до $0,88 млрд (на рівні січня 2024 року).
USDT
Станом на 9 липня курс обміну готівкового долара на безготівковий USDT (Київ) становив 1,0384 для TRC20 та 1,0333 для ERC20. Курс обміну для TRC20 та ERC20 в готівковий долар склав 1,0175 та 1,0173 відповідно.
Євро
Євро протягом попереднього тижня укріпився на рівні 1,0822 USD/EUR (+0,73% з 1,0744 на 2 липня). На внутрішньому готівковому ринку євро також виріс на 1,1% до 44,33-44,48 UAH/EUR на 08.07 (із 43,87-44,01 UAH/EUR на 01.07).
Чинники впливу на валютну пару EUR/USD
Основну динаміку пари євро-долар протягом минулого тижня визначали погіршення економічної активності в США та зростання невизначеності відносно виборів у Франції. Значний відскок євро, що спостерігався у першій половині минулого тижня, був пов’язаний переважно із негативними показниками ринку праці США. Збільшення чисельності зайнятих у несільськогосподарському секторі (за даними ADP) в червні склало 150 тис. осіб, що нижче прогнозу в 163 тисячі (у травні – 157 тисяч), свідчить про падіння економічної активності. Іншим фактором такого падіння було зниження PMI (Індекс менеджерів із закупівель – показник, що свідчить про пожвавлення або погіршення ділової активності). Червневий PMI у секторі послуг знизився до 48,8 (очікування погіршення ділової активності), що також було значно нижче очікуваного рівня у 52,6 та нижче за показник травня у 53,8.
Ослаблення долара продовжилося також на фоні виходу звіту щодо зайнятих у несільськогосподарському секторі (за даними Бюро статистики праці США), який показав збільшення на 206 тис. осіб (прогноз 191 тисяча). Проте 3/4 приросту припало на державний сектор та сферу охорони здоров'я, окрім того, було зменшено оцінку зайнятості за квітень-травень на 110 тис. Рівень безробіття при цьому сягнув найвищого за 2,5 роки рівня у 4,1%.
Обмежений приріст євро був спричинений політичними ризиками, що виникли на фоні парламентських виборів у Франції. Неочікувана перемога лівих сил (Новий народний фронт) над крайніми правими євроскептиками з Національного об'єднання не призвела до укріплення євро, оскільки залишила французький парламент розділеним між різними політичними силами без більшості. Президент Еммануель Макрон попросив прем'єра тимчасово залишитися на посаді, поки не буде сформовано коаліцію. На даний час оцінки щодо її формування та обрання нового уряду залишаються надзвичайно невизначеними (від етатистського до дружнього до ринків), що буде стримувати укріплення євро у короткостроковому періоді.
На динаміку долара у валютній парі у коротко- та середньостроковому періоді вплинуть майбутні свідчення голови ФРС Пауелла в Конгресі, які розпочнуться пізніше у вівторок в Сенаті, а в середу пройдуть у Палаті представників Конгресу. На даний момент ринки налаштовані на зростання «голубиних» настроїв у ФРС на фоні скорочення економічної активності. Так, FedWatch Tool від CME Group показує, що ймовірність зниження облікової ставки уже у вересні оцінюється в 76%, в порівнянні з 66% тиждень тому. Іншим показником, що буде впливати на динаміку долара, є червневі дані по споживчій інфляції, що будуть опубліковані у четвер. Ці фактори призведуть до суттєвої волатильності долара протягом тижня. У разі позитивних даних по інфляції та сигналів ФРС щодо зниження облікової ставки долар може додатково ослабнути протягом тижня, разом з тим невизначеність щодо політичної ситуації у Франції скоротить можливості укріплення євро.
Вас також може зацікавити:
Comments