top of page
Фото автораUkraine Economic Outlook

Weekly+FX #209 — 30.09.2024

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

США

Ключові фондові індекси США зростають, в т.ч. завдяки очікуванням подальших заходів з пом'якшення монетарної політики Федеральної резервної системи (ФРС). Минулого тижня індекс S&P 500 досяг нових максимумів, піднявшись на 6% за квартал, що стало його четвертим поспіль квартальним приростом.


Приріст валового внутрішнього продукту (ВВП) у Q3 2024, за прогнозами ФРС Атланти, складе 2,9%. Однак ринок праці демонструє ознаки ослаблення, про що свідчить зменшення кількості створених робочих місць на 142 тисячі у серпні. Рівень безробіття, попри це, знизився до 4,2%. Базова інфляція залишається контрольованою, зростання індексу споживчих витрат (PCE) склало лише 0,1% у серпні (2,2% р-р), що наближає показник до цільового рівня ФРС у 2%.


На ринку облігацій також спостерігалася позитивна динаміка, дохідність 2-річних казначейських облігацій знизилася на 113 базисних пунктів, що стало найбільшим падінням з 2008 року.


Європа

Європейські ринки також демонструють позитивні результати, особливо на фоні нових стимулів, оголошених у Китаї, та очікувань зниження процентних ставок Європейським центральним банком (ЄЦБ). Індекс STOXX600 зріс на 0,46%. Економіка Німеччини продовжує відчувати тиск уповільнення бізнес-активності: індекс ділової активності знизився до 85,4, що є найнижчим показником за останні сім місяців. Інші країни, такі як Франція та Італія, також відчули вплив уповільнення зростання, але їхні ринки залишаються на позитивній траєкторії.


Загальні інфляційні показники в зоні євро продовжують залишатися під контролем, але очікується, що ЄЦБ продовжить свою політику пом'якшення, якщо інфляція буде залишатися на рівні близько 2%. Інфляція у Німеччині у вересні знизилась до 1,6% (р-р).


Японія

Японські фондові ринки також зростали протягом тижня проте впали у понеділок. Оголошення Китайської Народної Республіки про заходи стимулювання економіки позитивно вплинули на японські акції, особливо на ті компанії, які експортують у Піднебесну. Інфляція в Японії сповільнюється: індекс споживчих цін у Токіо зріс лише на 2% у вересні, що свідчить про зниження інфляційного тиску. Проте обсяги промислового виробництва у серпні впали на 4,9% (р-р).


Китай

Китай оголосив про масштабні заходи з підтримки економіки, що сприяло зростанню акцій на фондовому ринку. Індекс SSE Composite зріс на 20,4%, що стало найшвидшим зростанням з 2008 року. Китай намагається відновити темпи зростання до 5% у 2024-му. ЦБ знизив облікову ставку по 7-денним зворотнім РЕПО на 20 б.п. до 1,5%. ЦБ також знизив норму обов'язкового резервування на 30 б.п. до 6,6% — найнижчого рівня з ковідного 2020. Це визволить ~$142 млрд у ліквідності.


ЦБ також анонсував полегшення для іпотечних кредитів сумою в $5,3 трлн. Середня поточна вартість іпотеки складає 4%, та 3,2% і 3,5% для першого та другого будинку відповідно. У середньому вартість кредиту буде знижена на 50 б.п., а мінімальний внесок для купівлі другого будинку знижено з 25% до 15%. ЦБ додатково надасть ринку акцій $113 млрд ліквідності. ЦБ буде надавати 100% кредиту з 60% минулих, для місцевих бюджетів на купівлі профіцитних об'єктів нерухомості.


Однак, попри позитивні зміни, аналітики прогнозують, що ці заходи не здатні вирішити довгострокові структурні проблеми китайської економіки.


Інші ринки

Центральні банки Швеції та Швейцарії оголосили про зниження ключових ставок на 25 базисних пунктів кожна, щоб підтримати економічне зростання у відповідь на сповільнення ділової активності та зниження інфляційного тиску.


В Угорщині центральний банк знизив основну процентну ставку до 6,5%, продовжуючи поступову політику пом'якшення монетарної політики через уповільнення економічної активності та зниження інфляції до 3,4%.



Crypto Recap

Криптовалюти закрилися різноспрямовано. BTC зріс на 1,3%, ETH - знизився в ціні на 0,5%. Інші криптовалюти переважно подорожчали. Притоки в криптопродукти продовжилися - +$1,2 млрд, після $0,3 млрд і $0,4 млрд у попередні тижні.


SEC дозволила банку BNY Mellon не враховувати криптоактиви клієнтів, як зобов'язання. BNY Mellon відокремили криптогаманці від банківських рахунків, щоб не змішувати криптоактиви з банківськими коштами. SEC заявили, що запропонована структура дає змогу зробити виняток із SAB121 для банку. Згідно з SAB 121, установи зобов'язані включати кастодіальну вартість криптоактивів у свій баланс як зобов'язання. Голова SEC Гері Генслер заявив, що спочатку обговорювався дозвіл на BTC-ETF і ETH-ETF. Пізніше він зазначив, що схвалена структура є гнучкою, що дає змогу розширити послуги на інші цифрові активи на розсуд банку.


Комісар SEC Хестер Пірс розкритикувала комісію за упередженість. Вона стверджує, що звільнення BNY Mellon від SAB 121 не поширюється на інші установи.


Корея оштрафувала Worldcoin на $830 тис. за порушення правил конфіденційності. Протокол World ID дозволяє людям пройти ідентифікацію за допомогою біометричних даних або номера телефону. Корейський регулятор (PIPC) звинувачує компанії в порушенні конфіденційності даних. У Worldcoin відсутня адекватна процедура видалення акаунта і система перевірки віку. Компанія приховала передачу даних в іншу країну. Понад 30 тис. корейців відсканували сітківку очей. Однак проєкт не поінформував користувачів про тривалість зберігання даних і не надав користувачам корейську версію форми згоди.


Акціонери FTX отримають до $230 млн, кредитори 10-25% активів. Кредитор FTX Суніл Кавурі оприлюднив нові документи про банкрутство. Згідно з ними, кредитори отримають 10-25 % своїх активів. Криптоактиви будуть конвертовані в готівку за курсом на момент подання заяви про банкрутство (листопад 2022 року). Кавурі зазначив, що акціонерам FTX може бути виділено 18% від коштів, конфіскованих Мін'юстом США (не більше $230 млн). Інформація, що 30 вересня FTX почне виплату клієнтам, виявилася помилковою. У результаті цих чуток токен FTX зріс на 60 %. Однак план виплат ще навіть не затверджений судом. Наступне слухання призначено на 7 жовтня.


Згідно з планом реорганізації активів FTX у травні 2024 року клієнти могли отримати 118 % від їхніх вкладів. Однак за цей час BTC зріс у 4 рази - з $16 тис. до $64,3 тис. Водночас SOL показала зростання більш ніж у 9 разів - з $17 до $156.


Telegram розкриватиме IP-адреси та номери користувачів. Це торкнеться користувачів, на ім'я яких надійде запит від юридичних органів. Telegram відповідатиме за підозрами, які порушують їхню політику. Найімовірніше йдеться про екстремізм, наркотики, і розбещення неповнолітніх. Засновник Telegram Павло Дуров зазначив, що команда Telegram за допомогою ШІ видалила весь проблемний контент у пошуку за останні кілька тижнів. Влада Франції заарештувала Дурова 23 серпня. Після звільнення 28 серпня Павло посилив співпрацю Telegram із правоохоронними органами.


Суд засудив екс-CEO Alameda Research Керолайн Еллісон до 2 років ув'язнення. Криптобіржа FTX надавала клієнтські кошти хедж-фонду Alameda Research. Вони провели низку збиткових фінансових операцій, унаслідок яких накопичили непогашену заборгованість перед FTX у $10 млрд. Еллісон визнала себе винною за 7 пунктами обвинувачення, пов'язаними з крахом FTX у листопаді 2022 року. Окружний суддя США Льюїс Каплан пом'якшив вирок, тому що Еллісон співпрацювала. Однак він зазначив, що допомога суду не надасть їй квитка на свободу.


У вироку Еллісон, як і в Бенкмана-Фріда, було зазначено про конфіскацію $11 млрд доходів від злочину. Раніше Бенкман-Фрід був засуджений до 25 років ув'язнення, проте 13 вересня його адвокати подали апеляцію.


Конгрес уперше з 2019 року вислухав усіх комісарів SEC. Комісар SEC Хестер Пірс розкритикувала SEC. Зокрема нечітке регулювання криптовалют за очільника Гері Генслера. Передбачається, що Пірс може стати наступником Генслера за адміністрації Трампа. Раніше Дональд Трамп заявив, що звільнить Генслера в перший же день. Зазвичай Комітет вислуховує тільки голову SEC, але вперше з 2019-го зібрав п'ять комісарів. Пірс додала, що використання правоохоронних органів замість зрозумілих крипторегуляцій - неефективне. Генслер заперечив, що поточні регуляції достатні, і нові регуляції (FIT21) створять правові прогалини і можуть порушити прийняті прецеденти.


Суд став на бік SEC і призначив суд для Green United щодо шахрайства з пристроями для майнінгу. Компанія обіцяла інвесторам місячний прибуток у 40-50%. Інвестори «купували» Green Box за $3 тис., який нібито майнив токени енергетичної системи «GREEN». Green United отримали від інвесторів $18 млн. SEC стверджують, що Green United розподіляли токени по рахунках інвесторів, але токен GREEN не мав реалізованої вартості, оскільки не торгувався на вторинному ринку. Компанія, однак, придбала майнінгові установки і добувала BTC для себе.


Суд відкинув запит Green United на скасування справи. SEC навели достатньо доказів, щоб вважати купівлю Green Box інвестиційними контрактами і дозволити комісії врегулювати це питання.


Binance надає послуги росіянам. Binance у вересні 2023-го продала місцевий підрозділ біржі CommEx. CommEx припинила діяльність до квітня 2024 року. Російськомовний канал Binance продовжує існувати. У січні 2024 року вони зазначили, що росіяни за кордоном можуть торгувати на P2P-ринку: для цього потрібно підтвердити адресу.



Сировинні

Газ

У понеділок на голландському хабі TTF ф'ючерси з погашенням у листопаді зросли до $465 за тисячу кубометрів (+6,6% за тиждень). Ціна на спотовому ринку також зросла — до $464 за тисячу кубометрів (+7,9% за тиждень). Ціни на газ у Європі продовжили зростання на тлі побоювань щодо ескалації конфлікту на Близькому Сході, проте значні запаси в сховищах обмежують потенціал подальшого зростання.


Зокрема, Ізраїль посилив авіаудари по Лівану та Ємену, що викликає занепокоєння щодо можливого втягування в конфлікт основних союзників сторін — Ірану та США. У ЗМІ з'являються повідомлення про накопичення ізраїльських військ на кордоні з Ліваном, що може свідчити про підготовку до вторгнення.


Крім того, у Європі спостерігається значне похолодання, з температурами нижче сезонної норми. Повільне збільшення постачання з Норвегії та побоювання щодо постачання зрідженого природного газу продовжують підтримувати ринок.


Станом на 28 вересня сховища були заповнені на 94,18% (~99,74 млрд куб. м), що на 0,61 млрд куб. м більше, ніж тиждень тому. Оскільки запаси в сховищах залишаються високими, попит на поповнення підземних сховищ газу (ПСГ) є низьким, а більша частина газу й надалі спрямовується на ринок, що стримує ціни від можливого спекулятивного зростання на тлі новин у ЗМІ.


Нафта

У понеділок ціна контрактів з погашенням у листопаді на нафту марки Brent знизилася до $72 за барель (-3,5% за тиждень). Ціна на спотовому ринку також впала до $71,9 за барель (-3,5% за тиждень). Нафтові котирування зазнали значного зниження наприкінці минулого тижня через плани країн ОПЕК+ збільшити видобуток у грудні цього року.


Як повідомили джерела в альянсі минулого четверга, ОПЕК+ планує збільшити видобуток нафти у грудні. Перспектива збільшення пропозиції на тлі невизначеного попиту посилила ведмежі настрої на ринку.


Саудівська Аравія також оголосила про намір збільшити видобуток і відмовитися від неофіційної цінової цілі на рівні $100 за барель, прагнучи повернути частку ринку, особливо на тлі посилення "зеленої" політики у світі.


Крім того, східна і західна адміністрації Лівії домовилися про призначення нового голови центрального банку, що відкриває шлях до врегулювання конфлікту, який призвів до скорочення видобутку нафти. Нова угода може забезпечити повернення на ринок понад 500 тисяч барелів на день у найближчій перспективі.


На цьому фоні ринку нафти не вдалося повною мірою скористатися позитивом із Китаю, де влада оголосила наймасштабніші за кілька десятиліть стимули, які мають сприяти зростанню попиту в країні.


Залізна руда

Вересневі ф’ючерси на залізну руду CFR China 62% піднялися до $103,9 за тонну (+12,8% за тиждень). На ринку металургії спостерігається зростання цін на турецьку арматуру на 2,4% і на китайську сталь на 4,4%, до $590 і $470 за тонну відповідно. Ціна американської сталі становить $735 за тонну, що свідчить про незначне зниження на 0,4% за тиждень.


Ціни на залізну руду різко підвищилися на тлі нових стимулюючих заходів, оголошених владою КНР з метою досягнення 5% зростання ВВП у 2024 році. Зокрема, було знижено норму резервів для банків на 0,5%, що вивільнить приблизно 1 трлн юанів ($142 млрд) для нового кредитування, а також зменшено відсоткову ставку за семиденними операціями зворотного репо до 1,5% з 1,7% річних.


Також представлено пакет заходів щодо підтримки проблемного сектору нерухомості в країні. Серед них — зниження відсоткових ставок за чинними іпотечними кредитами в середньому на 0,5% і скорочення початкового внеску під час купівлі житла на вторинному ринку з 25% до 15%.


Крім того, три найбільші міста Китаю — Шанхай, Гуанчжоу та Шеньчжень — послабили обмеження на ринку нерухомості. Зокрема, у Гуанчжоу зняли всі обмеження для покупців житла, а у Шанхаї та Шеньчжені оголосили про зниження мінімального початкового внеску для первинного та вторинного житла до 15% і 20% відповідно.


За оцінками Bloomberg, пропозиція залізної руди залишиться стабільною, оскільки її найбільші виробники у Бразилії та Австралії продовжують нарощувати видобуток.


На цьому тлі ціни на залізну руду демонструють позитивну динаміку. Водночас аналітики залишаються обережними у прогнозах, оскільки ефект від нових стимулів може мати обмежений вплив.


Китай найбільший імпортер залізної руди та виробник сталі у світі.



Агросировинні



Україна: Ринок праці





Україна: Енергетика






Україна: Нерухомість






Україна: Курс

Динаміка офіційного курсу

Середній курс у вересні становив 41,25 UAH/USD. Таким чином, у вересні спостерігалася найменша місячна девальвація за 2024 рік — лише 0,14%. Нагадаємо, що з початку року гривня втратила 11,2% відносно долара. Крім того, волатильність курсу долара у вересні залишалася низькою — середнє відхилення становило 13 копійок (порівняно з 11 копійками у серпні), а коефіцієнт варіації (міра розсіювання навколо середнього) залишився на рівні 0,3%. Щодо євро, середньомісячний курс становив 45,79 UAH/EUR (+1,1% м/м), а з початку року гривня втратила 13% відносно євро.


Протягом попереднього тижня офіційний курс зміцнився на 0,3%, до 41,22 UAH/USD станом на 1 жовтня (з 41,35 UAH/USD станом на 23 вересня). Водночас курс євро протягом тижня залишався на рівні 46,15 UAH/EUR.


Міжбанк

Протягом усього минулого тижня гривня на міжбанківському ринку зміцнювалася, стабілізувавшись на рівні 41,15-41,17 UAH/USD протягом 26-27 вересня. 30 вересня, цей тренд зберігся — гривня трималася на рівні 41,12-41,17 UAH/USD.


Укріплення було викликано зростанням пропозиції валюти з боку експортерів. Так, протягом 24-26 вересня продаж валюти зріс до $222 млн на добу (порівняно з $204 млн у серпні-вересні), тоді як попит на валюту залишався на рівні $274 млн на добу ($272 млн у серпні-вересні). Це збільшення має сезонний характер і пов'язане переважно з розрахунками наприкінці місяця, що в основному впливає на експорт через сезонне зростання у серпні-вересні. Ще одним сезонним фактором стала сплата податків наприкінці місяця.


Попри зменшення дефіциту на ринку до рівня $50 млн на добу, інтервенції Нацбанку залишалися на середньому для вересня рівні — $150 млн на добу. Це свідчить, що додатковий попит на валюту минулого тижня був переважно з боку банків.


Сумарно за попередній тиждень НБУ витратив на інтервенції понад $756 млн (у попередні два тижні — $826 млн та $746 млн відповідно). Очікується, що загальний обсяг інтервенцій у вересні складе близько $3,3 млрд.


Ми прогнозуємо, що на початку жовтня гривня перебуватиме в діапазоні 41-41,5 UAH/USD. Зокрема, на початку місяця гривню підтримає зниження попиту на валюту з боку банків завдяки підвищенню норми обов'язкових резервів на 5 в.п.


В діапазоні 40,5-41,5 UAH/USD гривня знаходиться з середини червня. Водночас сезонне зростання бюджетних видатків у четвертому кварталі та надходження міжнародного фінансування, яке може бути конвертоване за вищим курсом, можуть призвести до переходу курсу в діапазон 42-43 UAH/USD протягом жовтня-грудня 2024 року. Додатковим фактором, що впливатиме на гривню у другій половині жовтня, стане розгляд законопроекту про підвищення податків.


Ми очікуємо, що Нацбанк буде уникати різкої девальваційної політики, враховуючи негативну реакцію на стрибок курсу у другій половині липня з боку додаткового попиту як населення, так і компаній, що виразилося у значному збільшенні інтервенцій до понад $3,3 млрд. Політика Міністерства фінансів також сприятиме девальваційним очікуванням, оскільки в проєкті бюджету на 2025 рік закладено курс на рівні 44,97 UAH/USD. Щоб досягти таких показників без різкої девальвації протягом 2025 року, необхідне буде поступове зниження курсу наприкінці 2024 року.


Готівковий ринок

Наприкінці вересня готівкова гривня, як і в попередні періоди, за відсутності різких коливань на міжбанківському ринку рухалася паралельно з ним. Це призвело до зміцнення гривні на 0,4% — до 41,47-41,55 UAH/USD станом на 30 вересня (порівняно з 41,67-41,73 UAH/USD на 23 вересня). Спред між офіційним і готівковим курсом залишався на рівні 0,7%.


У результаті зміцнення готівкової гривні попит на валюту частково зменшився — чиста покупка населення склала $48 млн на добу (порівняно з $54 млн на добу на попередньому тижні). Водночас ми очікуємо, що сумарна чиста покупка населенням у вересні досягне рівня травня-липня 2024 року ($0,9-$1 млрд).


USDT

Станом на 30 вересня курс обміну готівкового долара в безготівковий USDT (Київ) становили 1,0294 для TRC20 та 1,0313 для ERC20. Курс обміну для TRC20 та ERC20 в готівковий долар склали 1,0149 та 1,0151 відповідно.


Євро

Протягом минулого тижня євро частково зміцнився до 1,1149 USD/EUR (+0,33% порівняно з 1,1112 USD/EUR станом на 23 вересня). На внутрішньому готівковому ринку євро ослаб на 0,3% — до 46,32-46,47 UAH/EUR станом на 30 вересня (порівняно з 46,45-46,61 UAH/EUR на 23 вересня).


Протягом минулого тижня долар підтримали дані щодо ВВП США. У другому кварталі 2024 року прогнозні дані виявилися на рівні фактичних — 3%, тоді як зростання в першому кварталі було переглянуто вгору до 1,6% (з попередніх 1,4%). Водночас позитивні дані щодо PCE (індекс особистих споживчих витрат, який часто використовується як індикатор фактичної споживчої інфляції) вказали на зростання на 0,1% у місячному вираженні (замість очікуваних 0,2%). Це стало фактором ослаблення долара на тлі зростання ймовірності подальшого зниження облікової ставки. У свою чергу, ЄЦБ підтвердив впевненість у зниженні інфляції до таргетованого рівня в 2%, а також у продовженні політики поступового зниження ставки, що призвело до корекції курсу євро 30 вересня.


Щодо майбутніх подій, найбільший вплив на динаміку валютної пари цього тижня матиме оприлюднення даних про кількість нових робочих місць у несільськогосподарському секторі США, заплановане на 4 жовтня. Цей індикатор є ключовим для формування очікувань щодо облікової ставки в останні місяці. Прогнозується, що у вересні кількість робочих місць зросла до 144 тисяч (порівняно з 142 тисячами у серпні). Від того, чи відповідатимуть фактичні дані прогнозам, а також від можливих переглядів попередніх даних, залежатиме впевненість ринків у темпах подальшого зниження облікової ставки ФРС.



Вас також може зацікавити:






Comments


bottom of page