top of page
Фото автораUkraine Economic Outlook

Weekly+FX #212 — 21.10.2024

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

Ілон Маск купує виборців. Кожному жителю Пенсільванії, хто підпише петицію за свободу слова та носіння зброї до 21 жовтня — $100, та щоденний розіграш $1 млн серед усіх підписантів. Цей трюк, разом з іншими схоже працює на користь республіканського кандидата, — Трамп уперше обігнав Камалу на 10% у прогнозах щодо результатів.


Розвинуті економіки у 2020-2023 так само купували собі час, друкуючи кошти для стимуляції економіки, свідомо ризикуючи розгоном інфляції. І схоже ціна стимулів була невелика, інфляцію було подолано, а промислова активність залишається активною. Проте Bloomberg Economics прогнозує, що рівень боргу США до ВВП зросте з поточних ~100% до 200% у 2050-му. Вартість його обслуговування вже зараз знаходиться на рекордному рівні, а промислова активність по всьому світу сповільнюється.


США

Ключові американські індекси закрились різнонаправлено. Індекс широкого ринку S&P500 зріс на 0,6%, а технологічний NASDAQ100 впав на 0,2%. Лідери зростання — сектори комунальних послуг та ринок нерухомості. Ключовими їх драйверами стали зростання обсягів роздрібних продажів та очікування скорочення облікової ставки. Технологічні акції закрились в +0,7%, а енергетичні компанії знижувались через ослаблення побоювань щодо можливих атак Ізраїлю на нафтові об’єкти Ірану.


S&P500 з початку року зріс на 24%, чим майже у три рази перевищив результат європейського ринку. Якщо індекс не знизиться до кінця року, то де буде вперше з 1998 року, коли 2 роки поспіль він зростатиме на +20%.


Споживчий попит у США схоже відновлюється. У вересні обсяги роздрібних продажів підвищились на 0,4% (м-м), на 10 б.п. вище за очікування. Споживачі купили більше товарів у 10 з 13 основних категорій. Якщо виключити продажі на заправках, та автозапчастин, динаміка склала +0,7% (м-м). Ділова активність страждає від кризових подій. Обсяг промислового виробництва у вересні знизився на 0,3% (м-м), після зростання на 0,8% у серпні. Так, у вересні ураган “Хелен” обрушився на південний схід США, та привів до масових відключень електроенергії. Загальні збитки оцінюють у $95–$110 млрд.


Європа

Європейські ринки зростали тому, що ЄЦБ знизив облікову ставку, а інфляція у єврозоні сповільнилась. Індекс STOXX Europe 600 зріс на 0,58%. ЄЦБ знизив ставку на 0,25% до 3,25%. В Італії індекс FTSE MIB зріс на 2,61%, у Німеччині DAX додав 1,46%, а французький CAC 40 піднявся на 0,46%. Інфляція в єврозоні знизилася до 1,7% (м-м) у вересні, на 10 б.п. нижче за попередні оцінки. ЄЦБ оцінив, що до цільового рівня у 2% інфляція повернеться у наступному році, а у поточному зростає понад ним.


У Британії інфляція сповільнилась до 1,7% (м-м), найнижчого рівня з квітня 2021-го та на 20 б.п. нижче за очікування.


Японія

Фондові індекси Японії знизилися, Nikkei 225 впав на 2,7%. Сповільнення інфляції до 2,4% у вересні спричинило припущення про те, що Банк Японії не буде поспішати з підвищенням ставок. Водночас експорт Японії знизився на 1,7% через слабкий попит із Китаю, що стало першим падінням за останні десять місяців​.


Китай

Китайська економіка у Q3 2024 зросла на 4,6%, що перевищило очікування, але залишилося нижчим за урядову ціль в 5%. Дефляційні ризики зберігаються, і уряд продовжує вживати заходів для стимулювання зростання. Обсяги промислового виробництва у вересні зросли на 5,4%, після зростання на 4,5% у серпні. Інфляція сповільнюється. Споживчі ціни у вересні зросли на 0,4% (р-р), на 20 б.п. нижче за очікування. Індекс цін виробників знизився на 2,8%.



Crypto Recap

Криптовалютна галузь знову зростає. За тиждень BTC зріс на 5,3%, ETH - на 6,7%. Притоки в криптопродукти склали $2,2 млрд, рекордний обсяг з березня.


Крім Трампа і невизначеності котирування підтримали:


Камала Гарріс пообіцяла працювати над нормативною базою для криптовалют.


Криптобіржа Mt.Gox перенесла дедлайн розподілу BTC на рік - до 31 жовтня 2025-го. 45 тис. BTC залишаються на рахунках, після банкрутства біржа розподілила 97 тис. BTC. Попередній дедлайн розподілу - 31 жовтня 2024-го.

CEO BlackRock Ларрі Фінк заявив, що BTC є альтернативою золоту та іншим біржовим товарам.


Голова Національного банку України Андрій Пишний прокоментував ринок віртуальних активів і зазначив, що криптовалюта в Україні обслуговує тіньовий обіг і схеми оптимізації. Він заявив, що вони не готові схвалити рішення щодо регулювання ринку, які є зараз. Пишний додав, що вони не готові зробити криптовалюту законним засобом платежу, проте продовжують працювати над оптимальним рішенням щодо регулювання.


Пишний зазначив, що наразі віртуальні активи переважно обслуговують тіньові обороти та схеми оптимізації. НБУ очікує, що після впровадження ліміту в 150 тис. грн на P2P-перекази, «недобросовісні особи» будуть частіше використовувати криптовалюту.


Раніше, Голова комітету з питань фінансової та митної політики Гетманцев зазначив, що в Україні легалізують криптовалюти в Q1-Q2 2025 року, а пільгового податкового режиму не буде.


Адміністрація Polymarket розслідує ставки на підтримку Трампа. Вони підозрюють, що користувач під ніком Fredi9999 маніпулює громадською думкою. На його акаунт, і акаунти - PrincessCaro, Michie і Theo надходили схожі перекази з криптобіржі Kraken (від $500 тис. до $1 млн). Ставили ці акаунти також однаково, що створює підозру, що ставки робить одна людина.


Polymarket це децентралізований ринок прогнозів. Усі названі акаунти входять до списку найприбутковіших на платформі. Ці облікові записи поставили на перемогу Трампа $42,4 млн.


На перемогу Трампа на Polymarket поставили - $677 млн, а на Гарріс $438 млн. На інших кандидатів поставили $1 млрд. Імовірність його перемоги ~61%, проти 48% на початку вересня.


Біржа, штучний інтелект, блокчейн-верифікація, довголіття й атомна електроенергія. Сем Альтман. Компанія Arkham, заснована у 2020-му, надає 880 тис. осіб щомісяця доступ до блокчейн-аналітики. Компанія планує в листопаді запустити біржу деривативів, використовуючи напрацьовану базу клієнтів.


Arkham залучили $12 млн від Сема Альтмана (OpenAI), Coinbase та інших. Компанія останній рік розробляла інфраструктуру для запуску біржі. Arkham шукали $100 млн на Близькому Сході для масштабування ініціативи.

Arkham планує використовувати ліцензію зони вільної торгівлі Домініканської Республіки, і не буде доступна жителям США.


Сем Альтман крім OpenAI розвиває Worldcoin (верифікація через сканування сітківки), інвестував у Helion (атомна енергія) і Retro Biosciences (довголіття).


Італія планує збільшити податок на криптовалюти з 26% до 42%. Заступник міністра економіки Мауріціо Лео заявив, що податки можуть бути підвищені з 2025. В Італії приріст капіталу від продажу криптовалюти понад €2 тис. оподатковується як інвестиційні доходи. Ставка 26%.


CEO Tether опублікував пост у твіттері. «Італія - 42% податок на BTC - Чому всі їдуть?». Прем'єр-міністр Італії Джорджа Мелоні заявила, що нових податків не буде, коментуючи ухвалений урядом бюджет.


Британець вимагає $647 млн від міської ради за заборону на пошуки загублених на звалищі 7500 BTC ($500 млн). Джеймс Гауелс заявляє, що жорсткий диск понад 10 років тому випадково викинула його вже колишня дружина. Він запросив дозвіл у ради Ньюпорта на розкопки 100 000 тонн сміття на звалищі. Він планував профінансувати їх сам, і віддати 10% BTC - раді. Чиновники дізнавшись про $500 млн відмовили через отруйний газ, який може потрапити в навколишнє середовище.


Компанія з кібербезпеки Ancilia вела постраждалих у +$50 млн зламі на вірусне посилання. Хакери вкрали понад $50 млн із лендінгового протоколу Radiant Capital, який використовував гаманець з 11 підписантами. Хакери змінили адресу гаманця, отримавши доступ до 3 з 11 підписів. Ancilia закликала постраждалих відкликати дозволи у зламаному протоколі. Однак репостнула запис із фейкового акаунта Radian Capital зі шкідливим посиланням.


У січні Radiant втратили $4,5 млн через іншу вразливість у своїх смарт-контрактах.




Сировинні

Газ

У понеділок листопадові ф'ючерси на голландському хабі TTF незначно зросли до $477 / тис. куб. м (+0,3% за тиждень). Ціна на спотовому ринку також підвищилася до $473 / тис. куб. м (+0,3% за тиждень). Ціни на газ у Європі загалом залишаються стабільними, оскільки достатні запаси в підземних сховищах газу (ПСГ) обмежують вплив знижених обсягів постачання з Норвегії.


Газ продовжує торгуватися у вузькому діапазоні на тлі збільшеного постачання скрапленого природного газу (СПГ), що компенсує втрати через продовження ремонтних робіт у Норвегії. Водночас період сезонного технічного обслуговування підходить до кінця, і найближчими тижнями експортні обсяги повернуться до норми. За умови збереження сприятливого температурного режиму в регіоні це може сприяти частковому зниженню цін.


Станом на 19 жовтня сховища були заповнені на 95,2% (~100,9 млрд м³), що на +0,27 млрд м³ більше за тиждень. Європейські запаси, певно, досягли максимуму можливого, оскільки вище позначки 95% рівень завантаженості вже майже не зростає. Це залишатиметься ключовим фактором стримування зростання цін до початку опалювального сезону в більшості країн регіону.


Водночас варто відзначити, що подальше розширення конфлікту на Близькому Сході загрожує закриттям Ормузької протоки, через яку проходять поставки СПГ з Катару. У разі реалізації цієї загрози це може викликати різке зростання цін.


Нафта

У понеділок ціна грудневих контрактів на нафту марки Brent знизилася до $74,1 за барель (-3,8% за тиждень). При цьому ціна на спотовому ринку впала до $73 за барель (-7,6% за тиждень). Ціни на нафту знизилися на тлі побоювань щодо попиту в Китаї та ознак ослаблення загрози перебоїв з постачання на Близькому Сході.


Минулої п'ятниці були опубліковані дані про зростання реального ВВП Китаю в третьому кварталі на 4,6% у річному вимірі або на 0,9% порівняно з другим кварталом 2023 року, що є найповільнішими темпами з початку 2023 року. Це, своєю чергою, посилило побоювання щодо скорочення попиту на нафту в середньостроковій перспективі. Тим часом генеральний директор Saudi Aramco заявив у понеділок на енергетичній конференції в Сінгапурі, що він, як і раніше, "доволі оптимістично" оцінює попит на нафту в Китаї з огляду на посилення політичної підтримки, спрямованої на стимулювання зростання.


Загалом, у найближчі місяці ринок очікуватиме значних результатів від нових економічних стимулів китайської влади, і в разі їхньої відсутності це може призвести до чергового падіння цін.


Крім того, посланник США Амос Хохштейн провів у понеділок у Бейруті переговори з ліванськими чиновниками щодо умов припинення вогню між Ізраїлем і "Хезболлою", що частково вплинуло на обмеження ескалації в регіоні та зменшення премії за ризик.


Також варто зазначити, що нещодавно ОПЕК і Міжнародне енергетичне агентство знизили прогнози світового попиту на нафту у 2024 і 2025 роках, що додатково посилює тиск на ціни в середньостроковій перспективі.



Агросировинні

Пшениця, кукурудза та соя

Спотова ціна на м’яку пшеницю на Чиказькій товарній біржі впала до 187 $/тонну (+4,9% за тиждень). Грудневі ф’ючерси на Паризькій товарній біржі (на борошномельну пшеницю MATIF (№ 2) також впали до 247 $/тонну (-1,9% за тиждень).


Американська кукурудза впала на 2,7% за тиждень до 157 $/тонну (спот). Ціна на жовтневі ф’ючерси Чорноморської кукурудзи фіксована на рівні 218,8$/тонну. Спотова ціна сої зменшилась на 2,7% до 343 $/тонну.


Так, ф'ючерси на пшеницю в США і Європі знизилися, оскільки опади в регіонах вирощування озимої пшениці у РФ послабили побоювання загибелі посівів через ґрунтову посуху. Також пшеничний комплекс зазнав різкого розпродажу у зв'язку з повідомленнями про те, що РФ прагне продавати пшеницю безпосередньо "суверенним покупцям". Це своєю чергою посилює невизначеність для міжнародної конкуренції між постачальниками через ризик прихованого демпінгу, включно зі США, які останнім часом спостерігають значний попит на експорт зерна та олійних культур, особливо кукурудзи.


Ф'ючерси на кукурудзу знизилися на тлі продовження збирання врожаю в північній півкулі та відповідно високого рівня пропозиції. Соєві боби також впали через зниження цін на соєву олію, спричиненим здебільшого значним зниженням цін на сиру нафту (зменшення попиту для виробництва біопалива). Учасники ринку також стежили за поліпшенням погодних умов для сівби в Південній Америці. Поряд з цим, на сою та кукурудзу зберігається тиск через хороші перші врожаї в Південній Америці разом з очікуванням рекордних урожаїв в США.


Україна: Ринок праці





Україна: Енергетика






Україна: Нерухомість






Україна: Курс


Динаміка офіційного курсу

Протягом минулого тижня офіційний курс виріс до 41,28 UAH/USD станом на 22.10 (з 41,19 UAH/USD на 14.10). Водночас, на тлі подальшого ослаблення євро, гривня продовжувала зміцнюватися відносно нього — курс знизився на 0,5% до 44,81 UAH/EUR станом на 22.10 (з 45,02 UAH/EUR на 14.10).


Міжбанк

Протягом минулого тижня гривня на міжбанківському ринку залишалася в стабільному коридорі 41,15–41,25 UAH/USD. Наприкінці тижня гривня почала слабшати, і цей тренд продовжився у понеділок. Протягом більшої частини торгового дня 21 жовтня Нацбанк утримував курс на рівні 41,30 UAH/USD. Однак у другій половині дня обмінний курс продовжив зростати, і торги закрилися на рівні 41,35–41,37 UAH/USD.


Сальдо торгів імпортерів та експортерів у період з 14 по 17 жовтня частково покращилося порівняно з попереднім тижнем (до -$45 млн/добу). Це покращення відбулося на тлі зростання пропозиції валюти ($255 млн/добу за 15–17 жовтня порівняно з $231 млн/добу протягом першої половини жовтня), тоді як попит за цей період залишався на стабільному рівні ($302 млн/добу). Таке поліпшення призвело до скорочення інтервенцій.


Протягом тижня НБУ продав близько $674 млн (у попередні два тижні — $877 млн та $721 млн відповідно), а сумарно за 1–18 жовтня інтервенції склали понад $2,2 млрд. Якщо поточна динаміка продовжиться, вони можуть перевищити показник попереднього місяця ($3,2 млрд).


Протягом поточного тижня можливий ширший курсовий коридор — ми очікуємо збереження гривні в діапазоні 41,2–41,7 UAH/USD.


З огляду на поточний тренд, ми прогнозуємо, що наприкінці четвертого кварталу гривня поступово перейде в новий коридор 42–43 UAH/USD. Основними причинами цього стане значне сезонне збільшення бюджетних видатків, профінансоване міжнародними партнерами — за аналогією з попереднім роком. Водночас Національний наголошує, що закладений у бюджет курс на 2025 рік не буде орієнтиром для регулятора.


Нова редакція меморандуму із МВФ

18 жовтня Виконавча рада МВФ завершила п'ятий перегляд програми EFF для України та виділила новий транш у розмірі $1,1 млрд. В оновленому меморандумі очікується зростання реального ВВП на рівні 3% у 2024 році та 2,5–3,5% у 2025 році. Водночас річна інфляція прогнозується на рівні 5,8% у 2024 році та 9% у 2025 році.


Очікується дефіцит рахунку поточних операцій на рівні $14,9 млрд у 2024 році та $27,1 млрд у 2025 році (порівняно з $10,6 млрд та $13,2 млрд за попереднім прогнозом). Таке погіршення зумовлене меншим, ніж очікувалося, зростанням товарного експорту ($40,1 млрд та $42,6 млрд у 2024–2025 роках) при більшому зростанні імпорту ($72,3 млрд та $78,8 млрд у 2024–2025 роках). При цьому, через збереження витрат українських мігрантів, суттєво переглянуто баланс послуг у 2025 році (з +$2,9 млрд до -$3,7 млрд). Водночас МВФ очікує зростання резервів НБУ на кінець року до $42,6 млрд у 2024 році та $44,9 млрд у 2025 році.


Таке збільшення резервів буде досягнуто, зокрема, за рахунок зростання міжнародного фінансування. Так, у 2024 році МВФ оцінює загальні залучення (без урахування фінансування від самого МВФ) на рівні $36,1 млрд (порівняно з $32,7 млрд у попередній редакції; збільшення відбулося через грант у $3,9 млрд від США, отриманий у серпні). Водночас на 2025 рік планується отримання близько $35,7 млрд (порівняно з $20,9 млрд у попередній редакції). З цих коштів $19,1 млрд буде отримано за програмою Extraordinary Revenue Acceleration (ERA), тобто за рахунок доходів від російських активів, що суперечить попереднім твердженням про виділення суми в $50 млрд до кінця 2024 року. При цьому МВФ очікує, що ці кошти будуть виділятися протягом кількох років, і до першого кварталу 2027 року буде виділено $33,1 млрд із цієї суми.


Готівковий ринок

Готівковий курс рухався паралельно міжбанку, враховуючи курсову стабільність протягом попереднього тижня. Так, гривня ослабла на 0,1% до 41,47-41,51 UAH/USD на 21.10 (із 41,41-41,46 UAH/USD на 14.10). Спред між офіційним і готівковим курсом перебував на рівні 0,6%, проте в умовах росту на міжбанку можливе його часткове збільшення до рівня 0,7-1%.


Протягом 14-18 жовтня чиста покупка знизилася до $289 млн (в попередній тиждень $297 млн), що відбулося на фоні зниження попиту. Всього за 1-18 жовтня населення придбало понад $0,8 млрд. Разом з тим, за збільшення волатильності на ринку, попит може повернутися до попереднього рівня.


USDT

Станом на 21 жовтня курс обміну готівкового долара в безготівковий USDT (Київ) становили 1,0285 для TRC20 та 1,0297 для ERC20. Курс обміну для TRC20 та ERC20 в готівковий долар склали 1,0125 та 1,0123 відповідно.


Євро

Протягом минулого тижня євро ослаб до 1,0815 USD/EUR (–0,86% порівняно з 1,0909 USD/EUR станом на 14 жовтня). На внутрішньому готівковому ринку євро також знизився на 0,5% до 45,20-45,35 UAH/EUR на 21.10 (із 45,43-45,58 UAH/EUR на 14.10)



Вас також може зацікавити:






Comments


bottom of page