top of page

Weekly #233 — 24.03.2025

Фото автора: Ukraine Economic OutlookUkraine Economic Outlook

Розділи


СВІТ


УКРАЇНА

Міжнародні ринки

Довіра до американських акцій знижується, натомість європейські економіки, схоже, знайшли основу для відновлення зростання. Ключові фондові індекси закрилися в «зеленій зоні». Попри те, що ФРС погіршила очікування щодо зростання ВВП у 2025 році, загальний тон виступів був заспокійливим. Споживчі настрої у США погіршуються, проте промисловий сектор як у США, так і в ЄС демонструє кращі за очікування результати. Перед початком сезону звітів за Q1 та на тлі політичної невизначеності ринки залишатимуться чутливими до новин щодо тарифів, які імовірно будуть анонсуванні 2 квітня.


Інвестори більше не очікують рекордних результатів від американських акцій. Bank of America опитав 171 керуючого фондами з $426 млрд в управлінні. За місяць очікування щодо американських акцій знизилися на 40 п.п. — з +20% (overweight) до -23% (underweight). Водночас оптимізм щодо європейських акцій зріс на 30 п.п., до рекордного рівня алокації з 2021 року. Для американських акцій це найнижчий результат з червня 2023 року. Окрім єврозони, інвестори збільшили очікування щодо акцій Великої Британії, ринків, що розвиваються, готівки та товарів першої необхідності, водночас загалом знизивши оцінку для акцій, технологічного сектору та енергетичних компаній.


США

ФРС залишила ставку без змін, підтвердивши прогноз щодо двох кроків зі зниження у 2025 році. Водночас регулятор понизив прогноз зростання ВВП у 2025-му з 2,1% до 1,7% та підвищив прогноз базової інфляції з 2,5% до 2,8%. Голова ФРС Джером Павел професійно заспокоїв інвесторів: назвав тарифну інфляцію «перехідною» та зазначив, що ФРС зайняла вичікувальну позицію щодо як негативних ефектів від тарифів, так і позитивних — від дерегуляції та податкових пільг, анонсованих адміністрацією Трампа.


Невизначеність щодо тарифів тисне на бізнес та споживачів. Споживчі очікування знизилися до найнижчого рівня з 2022 року. За даними NFIB, оцінка рівня невизначеності малим бізнесом зросла до другого найвищого значення за всю історію спостережень, а плани проводити капітальні витрати протягом півроку виявилися на найнижчому рівні з квітня 2020 року. Хоча опитування демонструють песимізм, фактичні дані залишаються стійкими: промвиробництво у лютому зросло на 0,7% м/м, базові роздрібні продажі у лютому зросли на 1%, компенсуючи січневе падіння.


Ринок нерухомості активізується попри побоювання щодо вартості будівництва та високих ставок за іпотекою. Так, продажі на вторинному ринку зросли на 4,2% м/м — найшвидше з початку року, а кількість будівництва нових будинків зросла на 11,2% після скорочення на 11,5% у січні.


Акції. За останній тиждень індекс широкого ринку S&P 500 зріс на 0,5%, NASDAQ-100 (без фінансових компаній) — на 0,25%, а Dow Jones (30 найбільших компаній) — на 1,2%. Найкращі результати продемонстрували енергетичні компанії (+3%) та фінансові (+2,1%). Водночас у понеділок акції відкрилися зростанням через чутки, що Трамп введе обмежені тарифи 2 квітня, не продовжуючи всеохопну тарифну війну.


Облігації. Дохідність 10-річних паперів впала з 4,308% до 4,254% за тиждень на тлі попиту на захисні активи, проте в понеділок відіграла зміни, повернувшись до 4,3%. Попит на захисні активи також позначився на ціні золота, яка вперше перевищила $3 000 за тр.у.


Європа

Європейський STOXX600 зріс на 0,56%. Голова ЄЦБ Крістін Лагард заявила, що американські тарифи можуть знизити ВВП єврозони на 0,3–0,5 п.п. у 2025 році. Водночас європейські економіки, схоже, знайшли фундамент для розриву замкненого кола стагнації останніх років — анонсовані фіскальні витрати на інфраструктурні та оборонні проєкти. Так, у Німеччині індекс економічних настроїв ZEW у березні зріс до 51,6 — рекордного рівня з лютого 2022 року. Ба більше, індекс ділової активності в Німеччині для виробничого сектору зріс з 46,5 до 48,3 (нижче 50 — скорочення).


Центробанки діють нерівномірно. Швейцарський нацбанк несподівано знизив ставку до 0,25% через слабку інфляцію. Банк Англії та Ріксбанк (Швеція) утримались від змін, попереджаючи про інфляційні ризики.


Китай

Китайський SSE Composite знизився на 1,6%. У лютому обсяги промислового виробництва зросли на 5,9% р/р, інвестиції в основний капітал — на 4,1%. Проте слабкий сектор нерухомості та зростання рівня безробіття на 30 б.п. — до 5,4% — створюють тиск на фондовий ринок.



Crypto Recap

Крипторинок зростає слідом за фондовим. Притоки в криптопродукти відновилися після п’яти тижнів негативної динаміки. За тиждень BTC і ETH зросли на 7% і 10% відповідно. Позитивний інформаційний фон сформували різнопланові новини: від тестування цифрових облігацій в Британії, токенізації нерухомості в Дубаї, підтримки криптовалют на Digital Asset Summit від Дональда Трампа — до пропозиції змінити регуляторні правила SEC у США та ініціативи офіційно дозволити виплату зарплати в криптовалюті в Бразилії.


$700 млрд на купівлю BTC — ініціатива Бо Гайнса. Виконавчий директор Ради з питань криптовалют у Білому домі заявив, що розглядаються різні варіанти купівлі BTC. Головне обмеження, озвучене Дональдом Трампом, — на придбання не мають бути витрачені кошти платників податків. Один із розглянутих способів — переоцінка золотих сертифікатів на балансі ФРС.


ФРС не володіє фізичним золотом. Золоті злитки були передані до Казначейства США, натомість ФРС отримала сертифікати, прив’язані до Бреттон-Вудської ціни у $42,2 за унцію — проти понад $3 000 сьогодні.

Пропозиція передбачає заміну сертифікатів на враховані за ринковою ціною. З іншого боку балансу ФРС буде змушена передати кошти, що відповідають різниці в оцінці, які згодом можуть бути спрямовані на купівлю BTC. Різниця перевищить $700 млрд.


Garantex створила нову платформу для відновлення діяльності. За даними Global Ledger, оператори російської санкційної біржі перевели ліквідність і клієнтські депозити на майданчик Grinex. Garantex відмила понад $60 млн у стейблкоїнах, забезпечених рублями, і переказала їх на адреси, пов’язані з новою біржею. Щоб отримати активи з "чистою" історією, було здійснено спалення старих і карбування нових токенів.


Xapo Bank пропонує кредити під заставу BTC до $1 млн під 10%. Клієнти з Європи та Азії можуть отримати кредити під заставу BTC, тоді як програма недоступна для резидентів США. Позичальники можуть вибрати співвідношення вартості BTC до кредиту — 20% або 40%: що нижче цей показник, то вищий поріг падіння BTC, за якого знадобиться додаткове забезпечення. Кредити надаються строком від 30 до 365 днів за ставкою 10,3%–10,8% річних без додаткових зборів. CEO Xapo Bank Шеймус Рокка зазначив, що продукт орієнтований на довгострокових власників BTC, дозволяючи їм фінансувати купівлю нерухомості, автомобілів та інших активів без продажу біткоїнів.


Мінфін Великої Британії протестує цифрові облігації. Канцлерка казначейства Рейчел Рівз анонсувала запуск цифрових короткострокових облігацій DIGIT у межах регуляторної пісочниці. Криптовалюти та стейблкоїни при цьому не використовуватимуться в розрахунках. Ймовірним оператором проєкту стане британська компанія Fnality, яка має рахунок у Банку Англії. Її платіжна система забезпечує цифрові розрахунки та створена у партнерстві з Lloyds Banking Group, Banco Santander і UBS. Рейчел Рівз також зустрілася з керівниками фінтех-компаній, зокрема Revolut, Stripe, Wise і Zilch, обговоривши розвиток і тестування цифрових державних облігацій з використанням технології розподіленого реєстру (DLT).


Засновник Gotbit заплатить $23 млн для врегулювання позову прокуратури Массачусетса. Компанія створювала штучну видимість високої торгової активності. Олексій Андрюнін просував «мем-коїни» та неодноразово публічно розповідав про схеми маніпуляцій на крипторинку. Його заарештували в Португалії та екстрадували до США.


За даними прокуратури, з 2018 до 2024 року Gotbit надавала послуги зі штучного завищення цін на токени, зокрема компаніям зі США, за що отримала десятки мільйонів доларів. Андрюнін визнав провину в шахрайстві та маніпуляціях. Він погодився виплатити 18,7 млн USDT і 4,2 млн USDC з чотирьох своїх гаманців. Угода може передбачати відсутність тюремного терміну та додаткових штрафів, окрім конфіскації, але остаточне рішення залишається за судом.


У Бразилії запропонували дозволити виплачувати до 50% зарплати в криптовалюті. Депутат Луїс Філіппе де Орлеан-Браганса також запропонував дозволити виплату добровільних бонусів і трудових пільг у криптовалюті. Він посилається на успішне впровадження криптоплатежів у Швейцарії, Японії та Португалії. Конвертація в криптовалюту відбуватиметься за курсом, встановленим уповноваженою установою Банку Бразилії.


SEC може скасувати правило кастодіального зберігання, запропоноване Генслером. Відповідно до нього, інвестиційні консультанти зобов’язані зберігати криптоактиви клієнтів виключно в кваліфікованих кастодіанів. Генслер зазначив, що криптоплатформи не відповідають вимогам, бо змішують активи клієнтів із власними. Комісар SEC Уйєда розкритикував це: «Як консультант може інвестувати в криптоактиви після такого правила?».


Земельний департамент Дубая (DLD) запускає пілотну фазу проєкту з токенізації нерухомості. DLD стане першим регулятором на Близькому Сході, який впроваджує токенізацію прав власності. Ініціатива реалізується спільно з Управлінням віртуальних активів (VARA) та Фондом майбутнього Дубая (DFF) у межах Sandbox Dubai. Департамент провів семінар із провідними PropTech-компаніями, що спеціалізуються на токенізації. За прогнозами, до 2033 року обсяг токенізованої нерухомості сягне 60 млрд дирхамів ($16,3 млрд), що становитиме 7% від загального обсягу ринку в Дубаї. Токенізація дозволить інвесторам купувати частки в об’єктах нерухомості без повної купівлі.




Сировинні

Газ

У понеділок квітневі ф’ючерси на TTF зросли до $470 за тис. куб. м (+1,3% за тиждень), а спотова ціна – до $466 за тис. куб. м (+0,2%). Зростання котирувань спричинене новинами про підрив газорозподільчої станції «Суджа» — ключової точки транзиту російського трубопровідного газу в Європу через Україну.


Інцидент похитнув сподівання деяких європейських країн на відновлення поставок через Україну в разі досягнення перемир’я.


Паралельно з цим активізувались обговорення можливого відновлення роботи “Північного потоку-2” під контролем США. Деякі депутати Бундестагу стверджують, що переговори з цього питання вже тривають.


У найближчі два тижні в регіоні очікується відчутне потепління, що має знизити споживання газу. Водночас дефіцит у підземних сховищах Європи й надалі підтримуватиме ціни від значного падіння.


Станом на 22 березня запаси становили 33,9% (~35,9 млрд куб. м), що на 1,2 млрд куб. м менше, ніж тиждень тому. Рік тому рівень складав 59,5%, або на 26,7 млрд куб. м більше.


20 березня Міністерство фінансів США схвалило будівництво другої черги терміналу Global Calcasieu Pass 2 (CP2) із потужністю 27 млрд куб. м/рік, яке має завершитись у 2026 році. Це створить додатковий тиск на ціни в середньо- та довгостроковій перспективі.


Нафта

Травневі ф’ючерси на Brent у понеділок піднялись до $72,3 за барель (+1,5% за тиждень), а спотова ціна у п’ятницю склала $72,2 за барель (+2,3%). Ринок відреагував на посилення санкцій США проти Ірану, що може тимчасово вилучити з ринку до 1 млн б/д.


Санкції торкнулися компаній, що переробляють іранську нафту, зокрема незалежного НПЗ Shouguang Luqing Petrochemical, а також суден, які доставляли нафту до Китаю — головного покупця іранських поставок.


За даними Kpler, імпорт іранської нафти до Китаю в лютому зріс до 1,43 млн б/д проти 898 тис. б/д у січні (+59% м/м). Більшість цих обсягів постачаються під виглядом поставок із Малайзії, імовірно, імпорт буде продовжено після адаптації бізнес-структур та побудови нових маршрутів постачання.


Поряд з цим, минулого тижня ОПЕК+ оголосила нову програму скорочення видобутку для компенсації перевиробництва сімох членів організації. Додаткові обмеження в діапазоні 189–435 тис. б/д діятимуть до червня 2026 року.


Очікується, що ці скорочення компенсують заплановане поступове зростання видобутку з квітня. Водночас, як і раніше, існує ризик невиконання квот, оскільки низка країн прагне збільшити доходи для покриття бюджетних витрат.


Також ринки уважно стежать за переговорами між США та РФ, які можуть призвести до поступового припинення бойових дій та повернення російської нафти на ринок, що посилить тиск на котирування.



Агросировинні

Пшениця, кукурудза та соя

У п’ятницю спотова ціна м'якої пшениці на Чиказькій біржі зменшилась до $202 за тонну (-0,4% за тиждень), а травневі ф'ючерси впали до $203 за тонну (-3,2% за тиждень). Травневі ф’ючерси на французьку пшеницю MATIF зменшились до $239 за тонну (-1,3%).


Американська кукурудза подорожчала на 1,3% до $178 за тонну, тоді як соя залишилася на рівні $360 за тонну (-0,4%).


Ф'ючерси на пшеницю в США знизилися на тлі публікації урядового звіту про скорочення продажів нового врожаю на 14% порівняно з минулим роком. Міжнародна рада по зерну (IGC) переглянула прогноз виробництва пшениці у 2024/25 МР вгору на 2 млн т до 799 млн т, запаси зросли на 1 млн т до 265 млн т. На сезон 2025/26 очікується зростання виробництва на 8 млн т, але через зростання споживання запаси скоротяться на 6 млн т до 259 млн т (-2,3%).


Весняне потепління зняло ризики вимерзання озимих у США, Україні та рф, що також тиснуло на ціни. Проте підтримку цінам надаватиме обмежена пропозиція з рф - найбільшого виробника у світі, де експортна квота у 2024-25 МР скоротиться з 42,5 млн т до 41 млн т (-3,5%).


За даними Зернової біржі Буенос-Айреса, в Аргентині зібрано 14% врожаю кукурудзи, проте через попередню посуху очікується скорочення врожайності, а прогноз врожаю був скорочений з 50–51 млн т до 48 млн т (-5%). Прогнози на новий сезон передбачають розширення посівів, що чинить тиск на ціни.


Рекордний урожай сої в Бразилії вже надходить на ринок. IGC прогнозує збільшення світового виробництва сої у 2025/26 МР до 427 млн т (+2,15% р/р), що й надалі обмежуватиме потенціал зростання цін і рентабельність культури.



Україна: Ринок праці





Україна: Енергетика








Україна: Нерухомість






Україна: Курс


Доступ до повної версії WEEKLY можна отримати за посиланням.



Вас також може зацікавити:





Комментарии


bottom of page